site.btaФотодокументална изложба по случай Деня на българския археолог бе открита в Благоевград
BOBSTH 11:35:31 14-02-2017
RM1135BO.018
Благоевград - Ден на българския археолог
Фотодокументална изложба по случай Деня на българския археолог бе открита в Благоевград
Благоевград, 14 февруари /Емил Михайлов, БТА/
В артсалона на Радио Благоевград от днес може да се види фотодокументална изложба за археологическите обекти в Благоевградска област, проучвани през последните няколко години от археолозите на Регионалния исторически музей - Благоевград.
"На днешния хубав ден - 14 февруари, когато спорим кой от двата празника да празнуваме - дали Свети Трифон Зарезан или Свети Валентин, ние решихме да отбележим с тази експозиция третия празник, който е по-малко известен, но достоен за уважение - Денят на българския археолог", каза пред репортер на БТА директорът на Радио Благоевград Елисавета Каменичка.
Фотодокументалната изложба представя резултатите от труда и проучванията през последните години на археолозите от музея в Благоевград. От нея могат да се научат интересни неща за историята на региона, за живота на хората преди стотици години по течението на реките Струма и Места. Таблата с фотосите и пояснителните текстове разказват и за ранно неолитно селище в местността "Масовец" край село Илинденци, община Струмяни. Любопитно е, че при разкопките там са открити семки от грозде, датирани от ранно неолитната епоха, което означава, че явно хората от древни времена са познавали благодатното влияние на гроздето и на виното.
Експозицията показва също моменти от проучванията на селище от късно бронзовата епоха в местността "Бресто" край село Баня, на селище от желязната епоха в местността "Вельов егрек" в община Разлог, на античния и средновековен град Никополис ад Нестум в община Гърмен, на Самуилова крепост, на късно античната сграда в село Дренково, община Благоевград, на селище от късно бронзова епоха в местността "Ушите" край Кресна и други обекти, проучвани от археолозите Юлия Божинова, Илия Кулов, Цветана Комитова и Малгожата Кулова.
Според организаторите изложбата разкрива също, че регионът има потенциал при добър маркетинг археологическите обекти да се превърнат в атрактивни туристически дестинации.
/РУМ/
news.modal.header
news.modal.text