site.btaХърватските потребители са харчили повече в днешния ден на бойкот на магазините в сравнение с предходните протестни акции
![Хърватските потребители са харчили повече в днешния ден на бойкот на магазините в сравнение с предходните протестни акции](/upload/978875/20230114_104148.jpg?l=1000)
![Хърватските потребители са харчили повече в днешния ден на бойкот на магазините в сравнение с предходните протестни акции](/upload/978875/20230114_104148.jpg?l=1000&original=)
В Хърватия днес за трети пореден петък се провежда бойкот на магазините, като потребителите са призовани да не пазаруват в знак на протест срещу цените на основните продукти. Издадените касови бележки обаче се с 25 процента повече към 15 часа местно време (16 часа българско време), отколкото предходния петък, сочат данните на хърватската данъчна служба, цитирани от местните медии.
Обща стойност на касовите бележки е с 37 на сто по-висока от миналия петък.
В сравнение с петък 17 януари, когато не е имало бойкот, броят на касовите бонове е с 15 на сто по-малък, а на стойността им - с 20 на сто.
Общият брой на касовите бележки до 15 часа местно време днес е бил 1 971 885, а на тяхната стойност 27 389 412 евро, отчетоха данъчните власти.
В сравнение с петък 24 януари, когато беше първият ден на бойкот, броят на касовите бележки днес до 15 часа местно време е бил с 29 на сто по-голям, а на стойността им – с 30 на сто.
Организаторът на бойкота Йосип Келемен от потребителската платформа „Ало, инспекторе“ каза, че днес бойкотът е бил по-слаб, съобщи сайтът Инедкс.
Това не е фиаско. Продължаваме да харчим по-малко. Искаме да покажем, че гласът на потребителя може да се чуе, все пак потребителите са харчили по-малко, а окончателният резултат ще видим утре, каза Келемен за телевизия ЕрТеЕл.
Платформата "Ало, инспекторе" призова гражданите и за едноседмичен бойкот на най-голямата местна верига супермаркети "Конзум" от утре. Вчера приключи и едноседмичен бойкот на три големи търговски вериги, както и на три продукта.
От днес, според решението на правителството, в магазините трябва да се виждат рафтове с продукти, чиито цени са ограничени.
Миналата седмица правителството определи списък от 70 продукта с таван на цените.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text