site.btaИновациите играят критична роля в ускоряването на зеления енергиен преход у нас, според проучване
Иновациите играят критична роля в ускоряването на зеления енергиен преход у нас. Това е извод в изследването "Зелени решения от България 2024" на платформата MOVE.BG, което беше представено днес в София.
То е проведено в периода март - май тази година от агенция "Алфа Рисърч" и обхваща три целеви групи, част от европейските подходи за успешен енергиен преход - малки и средни предприятия и стартъпи; неправителствени организации и граждански инициативи; проекти на учени и научни звена. Реализирано е в партньорство с Министерството на енергетиката.
Според анкетираните зеленият енергиен преход у нас може да бъде реализиран чрез внедряване на иновативни технологии, като геотермалната енергия, и осигуряване на справедлив и достъпен преход за всички социални групи. Те смятат още, че през следващите години ключово за България е да работи за привличане на инвестиции, включително и от гражданите, за да се постигне напредък в устойчиво и чисто енергийно бъдеще на допустима за хората цена.
Близо 71 процента от участвалите в допитването посочват, че е необходимо създаването на дългосрочна стратегия за развитието на иновативни енергийни решения.
Георги Стефанов, експерт по климат и енергия, който представи проучването, обясни, че целта е то да помогне да преминем от етапа на разбирането на темите декарбонизация и иновации към етапа на прилагането им, което по думите му е основният дефицит, който виждаме в България.
Според данните 41,7 на сто от зелените стартъпи и малки и средни предприятия, участвали в проучването, предлагат иновации, които са уникални на глобално ниво, а 58,3 на сто предлагат уникална иновация за България, която се базира на чужд модел. Стефанов коментира, че именно тези близо 42 процента могат да доведат до ускоряване и развитие на българската икономика такава, каквато всички искаме - модерна, екологична, с високи нива на заплащане и с високи приходи за държавата. Основна дейност на тези компании е кръговата икономика - 43,1 процента от тях, за 26,4 процента - отпадъци, 25 процента - климат.
За 63,4 на сто от анкетираните основните предизвикателства пред енергийния преход в България са политически - темпът на реформи, липса на редовно правителство за дълги периоди, за 14,6 на сто това е недостатъчното финансиране, за 12,2 на сто - климатичните промени.
Саша Безуханова, основател на MOVE.BG, отбеляза, че е важно всички участници в процеса на "зеленото дело" да работят заедно, да има връзка помежду им и в сътрудничество да се раждат решенията за зелената трансформация. Има нужда от нови инструменти и подходи, с които да се адресират ефектите от промените в климата. Тези екстремни природни бедствия могат да бъдат адресирани само с иновации и технологии, посочи тя.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text