site.btaДомакинството на 61-вата сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата приключи ползотворно, посочват от екоминистерството
Домакинството на България на 61-вата пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) приключи ползотворно. Това се посочва в публикация на официалната фейсбук страница на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). От 27 юли до 2 август България прие делегатите от страните членки на IPCC.
В хода на работата е постигнато споразумение за структурата и съответните времеви линии на два ключови доклада - за Специалния доклад на IPCC за изменението на климата и градовете и Методологичния доклад на IPCC за краткотрайни климатични фактори за 2027 г., се посочва още в публикацията. "Решението на панела проправя път за критично важните следващи етапи в нашата работа – номинирането и избора на автори, които действително ще напишат тези два доклада. Ние се стремим тези процеси да привлекат най-разнообразната и всеобхватна група от автори досега", каза председателят на IPCC Джим Скиа, цитиран от МОСВ.
Междуправителственият панел по изменение на климата е органът на ООН за оценка на научните данни, свързани с изменението на климата. Той е създаден от Програмата на ООН за околната среда (UNEP) и Световната метеорологична организация (WMO) през 1988 г., за да предоставя на политическите лидери периодични научни оценки относно изменението на климата, последици и рискове от него, както и да предлага стратегии за адаптиране и смекчаване на последиците. През същата година Общото събрание на ООН одобри действията на WMO и UNEP за съвместното създаване на IPCC. В панела членуват 195 държави.
При откриването на 61-вата сесия в София участие взеха служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров, кметът на София Васил Терзиев, зам.-министърът на външните работи Невяна Митева и др.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text