site.btaОсновна задача на Областен информационен център - Видин е да направим по-прозрачен процеса по привличане на инвестиции към региона на Северозапада, заяви Мария Савкова
Основна задача на Областен информационен център - Видин е да направим по-прозрачен процеса по привличане на инвестиции към региона на Северозапада, така че да се повишат осведомеността и информацията за възможностите, които предоставят трансграничните програми на Европейския съюз. Това заяви Мариела Савкова, началник на Областния информационен център – Видин, която участва в Шестата трансгранична конференция на БТА Белград – Видин по проект „Европа на Балканите: Общо бъдеще“. Събитието се провежда в Националния пресклуб на БТА във Видин.
Савкова благодари специално на БТА за организирането на този форум, който поставя темата за кохезионната политика на ЕС на дневен ред. Тя поздрави и сръбските партньори за активното им участие в съвместните трансгранични проекти и за регионалното сътрудничество, което е от съществено значение за тях във връзка с бъдещото им членство в ЕС.
Областният информационен център – Видин предоставя информация за 11 общини във Видинска област. Той е част от мрежа, създадена през 2912 г., която включва общо 27 регионални информационни центрове, разположени в на територията на цялата страна, информира Савкова. По думите ѝ мрежата от информационни центрове е създадена в резултат от доброто сътрудничество между централното правителство и 27 общини - областни центрове. Дейностите, които изпълнява информационният център, са на принципа на проектното финансиране, заяви Мариела Савкова.
Нашата цел е повишаване на осведомеността относно политиките на кохезионната политика на ЕС за преодоляване на различията в регионите на Съюза, както и повишаване на на информираността на местните заинтересовани страни и гарантиране на прозрачност и достъпност до финансовите инструменти, предоставяни от ЕС.
Мария Савкова отбеляза, че Областен информационен център – Видин провежда образователни кампании относно европейските политики и фондове, защото е много важно широката общественост да е осведомена за начина, по който функционират трансграничните европейски фондове, които са малко по-различни от стандартните европейски фондове, защото имат за цел да намалят социално-икономическите неравенства в регионите и в ЕС.
Савкова акцентира, че по време на първия програмен период от влизането на България в ЕС през 2007 до 2013 г., местните бенефициенти в северозападния регион се възползваха от повече от 36 милиона евро. През втория програмен период 2014 – 2020 г. финансирането за региона беше 34 милиона евро. Можем да направим заключението, че европейските средства са повлияли положително на икономическото развитие на региона и особено на туризма, посочи Мариела Савкова.
Тя определя като положителен ефект на реализираните европейски проекти, свързани с младите хора и подобряването на здравните услуги в региона във връзка с факта, че Северозападна България е най-слабо развитият регион в Европейския съюз.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text