site.btaГолистите се разкъсват дали да разкъсат санитарния кордон около “Националнен сбор”
Докато Франция е разтърсвана от драматичната победа на крайнодесния “Национален сбор” на изборите за Европейски парламент, последвалото разпускане на Националното събрание и обявените предсрочни избори, друго сътресение - по-малко по-мащаб, но може би по-голямо като интензивност, застигна партия "Републиканците".
Разбиване на табуто
Президентът на Петата република Еманюел Макрон обяви предсрочни избори в неделя, след като партията му загуби от крайнодесния “Национален сбор” (НС), който събра над 31% от гласовете - двойно повече от резултата, осигурен от центристката партия на президента “Ренесанс”. Междувременно консервативните "Републиканци" завършиха пети с едва 7,2 процента.
Председателят на десните центристи Ерик Сиоти призова за коалиране с „Национален сбор“ на предстоящите парламентарни избори. "Мисля, че днес има нужда да служим на страната, която е в опасност", заяви той пред телевизия Tе Еф 1, цитиран от “Блумбърг”. “Говорим едни и същи неща, затова нека спрем да си въобразяваме, че сме едни срещу други. Това е желанието на по-голямата част от нашите избиратели. Те ни казват да сключим споразумение”, допълни Сиоти. Марин Льо Пен, бившата лидерка на “Национален сбор” и председателка на партийната му фракция в Националното събрание, приветства изявлението на Сиоти като „смело решение“.
Социологическо проучване на “Харис” от понеделник сочи, че антимиграционният и евроскептичен “Национален сбор” ще стане най-голямата сила след изборите, но може да не получи достатъчно депутатски места за мнозинство. За такова са му нужни коалиционни партньори. Появява се шанс "Републиканците" да изоставят десетилетния консенсус сред основните френски политически сили да образуват “санитарен кордон” и да не се коалират с крайната десница, коментира Ройтерс.
Втората съпротива на голистите
Европейското издание “Политико” обръща внимание на “трескавите последни 24 часа за голистите”. Мнозина членове на партията, която доминира френската десница в продължение на десетилетия с президенти като Жак Ширак и Никола Саркози, изразиха ужаса си от предложената от председателя си сделка с крайната десница. “Сиоти хвърли партията си в смут - обединяването с крайната десница дойде твърде много за мнозина негови съпартийци”, твърди изданието. Така например сенатор Аниес Еврен директно призова от профила си в “Екс” Сиоти да бъде премахнат от поста“ преди да навреди още повече на партията”.
„Никога няма да приема компромис с крайностите, които, убедена съм, ще доведат Франция до фалит и хаос“, каза кандидатът за президент на партията през 2022 г. Валери Пекрес.
„Знаем, че Ерик Сиоти не би прекосил Ламанша през 1940 г.“, пише в социалните мрежи депутатът Жулиен Див, имайки предвид преместването на Шарл дьо Гол във Великобритания, за да ръководи френската съпротива срещу нацистите по време на Втората световна война.
Бившият еврокомисар и главен преговарящ за Брекзит Мишел Барние каза, че Сиоти е „изгубил легитимността“ да говори от името на партията.
Лидерът на републиканците в Сената Бруно Ретайло обвини Сиоти в нелоялност: „Републиканците никога няма да сформират съюз с “Национален фронт”, имаме дълбоки идеологически различия и трябва да запазим своите независимост и почтеност.“
Предложението на Сиоти беше коментирано и от президента на Франция, цитиран от швейцарския сайт Swissinfo. В своята първа публична реч след изборите той призова умерените партии да се присъединят към него, за да изковат демократичен съюз срещу “Национален сбор”. Макрон осъди политическата търговия от последните дни, като каза, че „маската е паднала“ от някои партии, които се стремят да изградят „неестествени съюзи“. Според него Сиоти “сключва сделка с дявола”.
Изключване не по устав
Вчера Сиоти беше единодушно изгонен от партията си, съобщи генералният секретар на партията Ани Жоньовар, цитирана от Ройтерс. “Току-що гласувахме единодушно за изключването на Сиоти от нашето политическо семейство. Той вече не е член на "Републиканците“, се казва в изявление на партията, публикувано в “Екс”.
Британският “Гардиън” разказва, че Сиоти се е барикадирал в кабинета си, като преди това е заключил централата на партията в Париж на фона на масовия бунт срещу призива му за съюз с крайната десница. Изданието отбелязва, че изключителните сцени пред заключените офиси отразяват хаоса, обхванал френската политика. „Ние живеем в демокрация. Не мога да повярвам, че това е човек, който се заключва в кабинета си и казва, че няма да се оттегли. Сиоти вече не е председател на партията от секундата, в която взе това безумно решение. Ще го отстраним от кабинета на наследниците на генерал Шарл дьо Гол, ако трябва“, заяви Орелиaн Прадие, високопоставен член на партията, цитиран от британския вестник.
Сиоти публикува на “Екс”, че е затворил вратите „след получаване на заплахи“ и че трябва да „гарантира безопасността на персонала“. „Нещо повече, никога не е имало планирана среща в щаба този следобед“, пише той.
“Файненшъл Таймс” отбелязва, че въпреки възраженията на Сиоти и “подобния на фарс политически обрат, свързван със заключването”, накрая политическата комисия на партията се e събрала на отделно място и е гласувала за изключването му. Жоньовар ще поеме временното ръководство на партията заедно с Франсоа-Ксавие Белами, който водеше листата на партията на европейските избори.
Но 58-годишният Сиоти оспори гласуването и резултатите от него с аргумента, че „никое от решенията, взети на тази среща, няма правни последици”, съобщи “Евронюз”. “Те обаче могат да имат криминални последици. Аз съм и ще остана президент на нашата политическа партия, избран от нашите членове“, добави той на профила си в “Екс”.
Интересно заключение за случващото се дава италианският “Стампа”, сравняващ случилото се с “лакмусов тест” за изпадналите в екзистенциална криза републиканци: „Немислимо е голистите да застанат на страната на формация, основана от хора, изпитващи носталгия по маршал Петен, нацисткия колаборационист.”
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text