site.btaПролетен концерт представиха възпитаници на училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Кейп Код
С пролетен концерт и театрални етюди ученици от Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ с филиал в град Кейп Код отбелязаха мартенските празници. Това съобщиха за рубриката „БГ Свят“ на БТА Снежана Йовчева, програмен координатор на училището, и преподавателите във филиала в Кейп Код - Силвия Алхарти и Теодора Торес.
„Училищното тържество започна с изпълнение на химна на България, който развълнува всички, присъстващи в залата“, разказа Теодора Торес и допълни, че с научаването на химна децата са доказали „колко сериозно могат да се отнесат към проект, който интуитивно привлича вниманието им със своята значимост“.
След химна на сцената се представи групата на 5-годишните възпитаници на училището. Децата рецитираха стихове, посветени на Баба Марта, Трети март и Осми март, и изпяха песента „Мама“ по музика и текст на Ангел Башев.
Концертът спектакъл продължи с изява на учениците на Силвия Алхарти, които след няколко седмици, прекарани в репетиции и подготовка на декори и костюми, „бяха нетърпеливи“ да покажат пред публика пиесата по приказката на Владимир Сутеев „Под гъбата“.
„Горската дъждовна история“ бе последвана от изпълнението на по-големите възпитаници на Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Кейп Код. Те пресъздадоха етюд по поемата на Асен Босев – „Мимето“, и изигравайки на сцената „веселата история за разглезената Мими“ показаха не само своите артистични заложби, но и „колко добре са успели да усвоят българския език“.
В края на тържеството всички деца получиха български трибагреници и се снимаха на сцената пред приказните декори.
Както БТА писа, Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ отваря врати през 1999 г. и е първото българско училище, създадено в околностите на град Бостън. Основано е по инициатива на родолюбиви българи с цел запазване на българския език и култура зад граница. Училищната програма предлага изучаване на български език, литература и история, както и разнообразни извънкласни дейности като вокално пеене, изобразително изкуство, фолклорни танци и тематични творчески работилници, свързани с обичаите, фолклора и културата на България.
През учебната 2014/2015 година в отговор на желанието на българската общност, училището разкрива филиал в град Кейп Код. Към настоящия момент в двата клона на образователната институция се обучават общо 180 деца.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text