site.btaДиректорът на новото „Иван Вазов – Българско училище в Остин“ пред БТА: Поехме предизвикателството да правим нещо хубаво за общността ни
![Директорът на новото „Иван Вазов – Българско училище в Остин“ пред БТА: Поехме предизвикателството да правим нещо хубаво за общността ни](/upload/10646633/6ac3e390-3980-4185-9c4e-04b5bbfe7ef2.jpg?l=1000)
![Директорът на новото „Иван Вазов – Българско училище в Остин“ пред БТА: Поехме предизвикателството да правим нещо хубаво за общността ни](/upload/10646633/6ac3e390-3980-4185-9c4e-04b5bbfe7ef2.jpg?l=1000&original=55437b4340e1031f2c57d79f5a596e4dabf1e394)
Ново българско училище отваря врати в Остин, Тексас, САЩ, на 21 ноември 2024г. „Иван Вазов – Българско училище в Остин“ е създадено точно в Деня на християнското семейство.
„За нас това беше добър знак за делото, което започнахме“, коментира за рубриката „БГ Свят“ на БТА Офелия Цицкова, директор на просветното средище.
По думите ѝ обаче идеята за преподаване на български език на децата в Остин не започва тогава, а още преди повече от 4 години.
„Аз съм част от училището от септември 2022 г., когато се преместихме да живеем в Тексас, но Нели Раб е инициаторът на първите действия, които ни доведоха до тук и най-добре тя да сподели предисторията“, отбеляза училищният ръководител, а Нели Раб разкри пред БТА повече за първоначалния замисъл около преподаването на български език в Остин:
„През 2018 г. аз, Нели Гоговска Раб, и Емилия Гура събрахме нашите момичета, които вече знаеха азбуката, и започнахме да ги учим на български език по домовете през уикенда в продължение на година. Търсихме и други български майки с деца на сходна възраст, за да направим групи и да се редуваме да ги учим, и така, г-жа Валя Църцева ни събра у дома“.
Сънародничките ни се обръщат и към други български неделни училища за информация и помощ.
„Започнахме първо в една църква, после затворихме заради Ковид, след това в библиотеката, а после и в други църкви, където наемахме учебни стаи. И накрая стигнахме до завършека на естествения процес, като на 14 декември 2024 г. бяхме много щастливи да обявим, че сме регистрирани и одобрени като организация с идеална цел“, сподели Нели Раб.
„Сега заедно с нея и Ели Гайдарова, както и с голямата подкрепа на родители на деца от Остин, успяхме да завършим един закономерен процес и да направим нещо, за което от години се говореше, а именно остинско училище за българските деца тук и в околността“, заяви Офелия Цицкова.
Идеята за създаването на новото училище
„Ако съм искрена, от 2 години чувам отделни родители да подхвърлят, че искат да си имаме наше училище, а не да сме клон към училище от чужд град. Но като че ли сега дойде моментът, когато се събра екип от голям брой професионалисти педагози с образование и опит, готови да работят на доброволчески начала, за да можем да изградим наше местно българско училище“, припомни училищният директор.
Основа за реализацията става единодушното решение на Учителския съвет от всички учители в Остин от 28 август 2024 г. за създаване на остинско училище.
„След като хюстънската организация, чийто клон бяхме повече от 2 години, отхвърли предложението ни за създаване на отделно остинско училище към нея, получихме огромна подкрепа от Родителския съвет в Остин, който изпрати до мен като ръководител на клона в Остин мотивирано предложение за създаване на остинска организация с идеална цел и училище към нея“, разказа Офелия Цицкова.
Тя обясни, че основните мотиви за това били разпределени в 4 направления:
1) Фокусирано управление: Независим борд, посветен изключително на училището, ще гарантира, че решенията се взимат в най-добрия интерес на учениците, учителите и програмите в Остин.
2) Повече ресурси: Чрез създаване на отделна финансова структура, училището ще бъде в по-добра позиция да търси грантове, дарения и други възможности за финансиране, специфични за неговите нужди.
3) Дългосрочна устойчивост: Тази промяна осигурява стабилна основа за подкрепа на растежа на училището, давайки му възможност да се адаптира и развива през следващите години.
4) Укрепване на връзките с общността: Родителите виждат тази инициатива като възможност за задълбочаване на връзките на училището с българската общност в Остин, подпомагайки запазването на културата и ангажираността.
„И така, аз, Нели и Ели, и трите с педагогическо образование и опит, а две от нас и с опит в изграждане на българско училище: аз – във Вирджиния, а Ели – в друг тексаски град, поехме това вълнуващо предизвикателство да направим нещо хубаво за българската общност в Остин, а именно: българско неделно училище“, заяви училищният ръководител.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text