site.btaД-р Адриана Спасова от Българската академия на науките изнесе лекция в Гент за ролята на жените във възрожденската култура
Главен асистент д-р Адриана Спасова от Института за литература при Българската академия на науките (БАН) изнесе вдъхновяваща лекция пред студенти българисти от Университета в Гент, Белгия, на 22 октомври. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА лекторът по български език и култура в Университета в Гент Миглена Дикова-Миланова.
Лекцията бе посветена на ролята на жените в българската възрожденска култура, като акцентира върху първите български поетеси и общественички, които са оставили трайна следа в културното наследство на България през XIX век. Посещението беше част от обмена по програмата Еразъм+.
Особено внимание бе отделено на фигурата на Елена Мутева, една от първите български поетеси. През 1842 г. в дома на семейство Мутеви в Одеса се провежда първият негласен български литературен конкурс, в който взимат участие както Мутева, така и известният възрожденец Найден Геров. Тема на конкурса е била „Преклонение пред всемогъществото на вездесъщия Бог“, а Елена Мутева печели първото място с одата си „Бог“, изпреварвайки Геров, който създава своята творба „Ода Богу“. Този конкурс е показателен за таланта и значението на жените в българския литературен живот още от ранния период на Възраждането, обясни пред БТА Миглена Дикова-Миланова.
Друга важна личност, която д-р Спасова обсъди, е Станка Николица Спасо-Еленина (1835–1920), родена в Разград. С нейните разнообразни занимания като учителка, поетеса, преводачка и общественичка, Спасо-Еленина оставя дълбок отпечатък в културния живот на България. Тя е пример за високо образована и ерудирана жена, която играе ключова роля в образователното и културното пробуждане на страната през Възраждането.
Лекцията на д-р Спасова предизвика голям интерес сред студентите, които в края на събитието задаваха въпроси на български език, коментира Дикова-Миланова. Част от въпросите бяха свързани не само с темата на лекцията, но и с град София и Софийския университет.
За студентите слависти от Университета в Гент предстои посещение в България, което е планирано за февруари 2025 г. Този културен обмен ще им предостави уникална възможност да се запознаят по-отблизо с българската култура и традиции, посочи Миглена Дикова-Миланова.
Лекцията на д-р Адриана Спасова бе пореден пример за важността на междудисциплинарния и международен диалог в съвременната наука и за значението на жените в развитието на българската възрожденска култура, изрази мнение лекторът по български език и култура в Университета в Гент.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text