site.btaНад 150 деца и родители се включиха в работилницата под надслов „Св. Димитър“, организирана от училище „Аз Буки Веди” в Кьолн
Есенна работилница под надслов „Св. Димитър“ организира Българското неделно училище (БНУ) „Аз Буки Веди” в германския град Кьолн. В нея се включиха над 150 деца и родители, съобщава директорът на просветното средище Росица Байрактарски във Фейсбук групата на училището.
„Във вихъра на есенните листа и даровете на зеленчуковите и овощните градини, с легендата за св. Димитър и брат му Георги и с весел есенен танц за бране на тикви се завихри нашата есенна работилница по Разпуст с г-жа Теменуга Трампнау и г-жа Станислава Цеферер с помощници Евелин Кехайова и Димитрина Димитрова“, посочва Байрактарски.
Тя добавя, че децата са имали възможност да апликират с есенни дарове и зърнени култури, да рисуват върху плочки, да претворяват есента около себе си.
„Имаше и сладки, и тиквеник, и баница, и сладко грозде, и вкусни сливи. Върху картата на България се появиха полета от леща и боб, по Дунавската равнина - от царевица и просо, а в Черно море - сини бисери - много фантазия бе втъкана във всичко изработено! От глина се измайсториха чудесни съдинки и таралежи с шишарки...“, пише още директорът на училището.
От публикацията става ясно, че децата също така са танцували народни танци заедно с Моника Кръстева.
След събитието училището излезе в есенна ваканция до 27 октомври 2024 година, като първата присъствена събота ще бъде на 2 ноември.
„Преди да се отдадете на заслужена почивка и пътувания из страната и в странство искам да Ви благодаря за ползотворните осем седмици, които показаха за пореден път, че като общност можем не само да празнуваме, но и да учим. Заедно можем! Пожелавам Ви здраве, приключения и златни есенни дни до 27 октомври 2024 г., когато отваряме отново врати и Ви очакваме с нетърпение при нас в БНУ „Аз Буки Веди“ - присъствено и виртуално по установения график“, посочва още Росица Байрактарски.
Българското неделно училище в град Кьолн е основано през 2009 година като частна родителска инициатива с цел систематично и последователно обучение на децата по български език, литература и родинознание. В началото занятията са водени от самите родители на ротационен принцип в няколко групи, но впоследствие се оформят класове и обучението се възлага на титуляри с подходящо педагогическо образование и опит в преподаването на многоезични деца в начални и прогимназиални класове, е посочено в сайта на учебното заведение.
През 2013 година е регистрирано дружество с идеална цел, което да представлява училището пред немската и българска администрация. От 2014 г. школото е включено в официалния Списък на българските неделни училища в чужбина. „При редовно посещение учениците на нашето неделно училище получават правото да се явят на изпита по български език като роден, организиран от немските училищни власти след девети/десети клас, като оценките от последния се вписват като балообразуващи в немските дипломи на учениците”, добавят от просветното средище.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text