site.btaВ Босилеград все още чакат отговор на общата инициативата за връщане на името на гимназията с първоначалното ѝ такова
Изминаха почти две години от започването на инициативата гимназията в Босилеград, която работи повече от осем десетилетия, да въстанови първоначалното си име на княгиня Мария Луиза.
„Училищното настоятелство, с посредничеството на Националния съвет на българското национално малцинство, предложи гимназията всъщност да върне първоначалното си име, което ѝ е било дадено на 10 юни 1941 г. от цар Борис Трети. Непосредствено преди това се оформя една делегация на босилеградчани, които посещават София със само една цел, Босилеград да си има Гимназия. Искането е одобрено от Негово Величество Цар Борис и много бързо училището започва да работи и да носи името на майка му и дъщеря му Мария Луиза. Това е и началото на средното образование в босилеградския край“ – обяснява Стефан Стойков, председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия, припомняйки, че тази институция вече почти три десетилетия работи без име.
Междувременно са били спазени всички процедури, както и разпоредбата, че ако човекът, на когото се оказва тази чест, е все още жив, трябва да се получи и неговото писмено съгласие. Благодарение на съдействието на дипломатическите представителства е било получено и одобрението от страна на самата княгина.
„Изпълнението на инициативата обаче се усложни необяснимо. Въпреки че на 15 юни миналата година и общинските съветници дадоха единодушно съгласието си за решението на Училищното настоятелство на гимназията в Босилеград да си върне първоначалното име, то „заседна“ в Министерството на образованието на Сърбия. Очаквахме одобрение още миналия август, тоест преди началото на миналата учебна година, защото законът предвижда новото име да започне да се използва с началото на учебната година (от 1 септември). За съжаление отговор все още няма – нито положителен, нито отрицателен“, добави още Стефан Стойков.
Последните години броят на гимназистите сериозно намалява, като през миналата година към 200 ученици посещават гимназията в Босилеград. Обучението се провежда на два езика, сръбски и български, а през цялата си история това учебно заведение променя няколко пъти имената си и преминава през множество реформи.
„Безименна“ е, казват от училището от 2009 г.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text