site.btaБългарката Емануела Калчева – Джайма: Музикалният живот в Кайро кипи, толкова е богат и цветущ
Емануела Калчева - Джайма е цигуларка, певица или актриса. Тя самата се определя като „компле“ (от френски) - комплексен артист. Концертите ѝ пък са с балкански, ромски и арабски мотиви, пише изданието „БГ Войс“ (BG Voice).
По-голямата част от живота си Джайма е била във Франция, а от 2020 г. е в Кайро.
Родена е в Тутракан. На 4 години започва да свири на цигулка, но има друга мечта.
„За мен това беше кошмар. Свирех по конкурси насам-натам и печелех награди, но това въобще не ме вълнуваше. Душичката ми беше на друго място - театър, пеене, танци, но не и цигулка“, споделя Джайма.
След музикалното училище в Русе дилемата е Консерваторията или НАТФИЗ. Родителите са категорични: Консерваторията. На изпитите обаче тя се класира първа под чертата, или първа резерва.
„Сега - след толкова години, си мисля, че аз сама съм си го причинила, защото не можех да понасям класическо свирене, музика, скучно ми изглеждаше да уча в Консерваторията“, разказва тя.
Желанието ѝ е да се занимава с музикален театър, но тъй като тогава в НАТФИЗ още няма открита такава специалност, тя записва „Актьорско майсторство за куклен театър“, предлагаща по-комплексно обучение в различните изкуства.
„За мен куклите бяха нещо по-близко до това, което исках, защото там се учат танци, пеене, правиш кукли, играеш зад кукли, без кукли“, обяснява Джайма.
В НАТФИЗ обаче тя е поканена от Здравко Митков за един спектакъл с неговия клас и дълго време играе и като актриса. „Това направи още по-пълноценно моето обучение в театралната академия“, казва артистката. Споделя, че благодарение на театъра се връща и към музиката.
Бърза да завърши, взема последните 2 години за една, за да замине за Париж.
Във френската столица тя специализира 2 години „Музикален театър“ в „Студио де вариете“. Там започва да свири джаз и по случайност - да пее. Едва тогава се разгръща истински и певческият ѝ талант.
Много по-късно ѝ се отваря възможност да специализира „Актьорско майсторство за музикален театър“ в Ню Йорк. „Там ми се отвори мирогледът“ - споделя тя. „Дълго време си мислех, че трябва да избера, актриса или цигуларка, музикант. В Ню Йорк просто ми се отвори душичката. Там оценяват именно това, да си комплексен артист.“
Един месец тя е на Бродуей. „Беше великолепно, защото се правеше всичко - актьорско майсторство на сцена, за музикален театър, пред камера, танци, пеене, свирене“, коментира тя.
В Париж тя разбира, че са открили курсове по ромски в Сорбоната, веднага се записва. „Ромите са много затворено общество, не пускат кого да е в общността си, но с мен никога не е имало проблем“, казва Емануела Калчева.
В началото във френската столица повече свири, отколкото играе, заради акцента си на френски. Избират я само за цигански роли или за такива на жени от Източна Европа. „Мразя да ходя по кастинги и избягвах да го правя“, споделя тя.
На театрална сцена тя играе много, ходи на театралния фестивал в Авиньон, продуцира свои спектакли като актриса. Участва в театрални спектакли и с кукли марионетки, и без кукли. Снима се за телевизията и за киното.
Сформира и собствена група с подвижен състав - кани различни музиканти, като свирят само нейни композиции. Участва в много фестивали и концерти.
Първия си албум със собствени композиции издава през 2008. Следват още три албума.
С голям успех преминават турнетата ѝ в Индия, Турция, Франция. Неин концерт е излъчен на живо по френската телевизия.
Успешни са и музикалните ѝ спектакли за деца. Един от тях - „Червеното мече“, е номиниран в категорията „Детски музикален спектакъл“ на френските театрални награди „Молиер“.
По време на пандемията през 2020 г. заминава за Кайро, Египет, да преподава музика в интернационално училище.
„Музикалният живот в Кайро кипи, толкова е богат и цветущ, чудя се коя покана да приема и коя да откажа“, разказва артистката.
Наскоро е получила атрактивно предложение от Обединените арабски емирства - златна виза, нещо като американската Зелена карта за артисти.
Предстои ѝ това лято да пътува до Емирствата и да ги „усети“, да прецени дали там ще ѝ хареса да остане, защото винаги се е определяла като „човек на света“.
Цялата ѝ история можете да прочетете тук.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text