site.btaПризовавам всички колеги от българските университети за засилване на връзките с университетите в Украйна, каза проф. д-р Георги Вълчев
„Призовавам всички колеги от българските университети първо, да засилим връзките си с университетите в Украйна, това е наш дълг. Второ - широко да отворим вратите си пред децата от Украйна, които имат желание да дойдат в България, за да получат качествено висше образование. И трето - да започнем много по-активен диалог с Министерството на образованието и науката (МОН), за да може този процес да бъде подпомаган чрез устойчиви политики“. Това каза ректорът на Софийския университет ,,Св. Климент Охридски'' (СУ), проф. д-р Георги Вълчев.
Той участва в третия панел от дискусии на тема „Науката и университетите в българските медии“ в 19-ата Световна среща на българските медии. Днес тя се провежда в залата на Измаилския държавен хуманитарен университет.
„Пред Украйна и нашите общности стои един дълъг път на присъединяване към Европа и действително, подготвяйки млади хора, които вероятно ще се завърнат по родните си места, или ще изберат друг индивидуален път – всеки има право на личен избор. Тези млади хора с подготовката, която можем да даваме в нашите университети, действително могат да помогнат за добрия дух в това общество, за просперитета му. В крайна сметка, войната ще свърши и Украйна трябва да започне да се развива, да просперира в следващите години, и това е нашият дълг‘‘, поасни проф. Вълчев.
Той обясни, че напоследък е характерно изопачаване на една прекалено черна картина на българското образование, което не е такова. “Иска ми се в следващите години да можем да покажем добрите примери на млади умове, които учат в нашите университети и полагат много усилия, имат огромни успехи. Не би трябвало единствено и само да се фокусираме върху проблемите“, отбеляза ректорът на Софийския университет.
Според него тази тенденция на омаловажаване на българското висше образование трябва, с помощта на медиите, да бъде обърната в противоположна посока.
„Голям проблем е и отразяването на научните изследвания. Все още, у нас битува мнението, че науката е приложна магия. Науката е нещо съвършено различно. Тя има собствена логика на развитие, тя не може и не трябва да бъде свързвана непременно с приложения в обществения икономически живот‘‘, акцентира проф. Вълчев. По думите му тази тенденция, която е и световна, не влияе добре на процесите, които са характерни и вътрешната логика на развитие на науката.
„Много се радвам на тези срещи с българската общност в различните места, където сме били, и за техните представители, специално в Софийския университет. Те действително ни показват, че леко трябва да се отрезвим като общество. Забързани да постигаме различни цели, ние пропускаме важни неща, и благодарение на тези срещи, и на младите хора, които учат в нашите университети, трябва малко да се замислим за посоките, които сме предприели като тенденция на развитие, и да намерим нови пътища към душите на младите хора“, коментира ректорът на СУ.
Той отбеляза, че е необходимо да се намерят най-адекватните мерки, чрез които да бъде променена средата в по-позитивна посока от гледна точка на развитието на младите. По думите му това е сложен, труден процес, но според него българското висше образование, работи изключително интензивно в тази посока.
„Да намериш ключ към душите и съзнанието на младите хора означава да имаш визия за бъдещето“, отбеляза проф. Вълчев.
БТА организира 19-ата световна среща на българските медии в Одеса, Болград и Измаил (Украйна) от 18 до 21 юни 2024 г. със съдействието на „Аурубис България“, А1, „Главболгарстрой Холдинг“ АД, Евроинс Иншурънс Груп, Пощенска банка, СОФ Кънект - операторът на летище София, Национален дарителски фонд „13 века България“.
/ДД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text