site.btaТехническият университет във Варна прилага съвременни подходи във взаимодействието си с медиите, каза ректорът проф. Драгомир Пламенов
Техническият университет във Варна е част от голямата университетска общност в България и активно се ангажира с всички съвременни подходи по отношение на взаимодействието между наука, университети, медии. Това каза ректорът на Техническия университет във Варна – проф. Драгомир Пламенов, в онлайн включване по време на 19-ата Световна среща на българските медии. Третият панел от форума се провежда в Измаил и е на тема „Науката и университетите в българските медии“.
„Следваме всички основни приети направления за комуникация по отношение на научните изследвания, които развиват изследователите, преподавателите в университета, популяризирането на науката, участието на учените в обществени дебати, провеждане на образователни инициативи. В тази връзка, организираме пресконференции, издаваме прессъобщения, участваме в специализирани научни рубрики в българските медии. Всички тези инициативи не само реализират научните постижения и открития на нашия университет, но несъмнено увеличават интереса към науката и технологиите от страна на нашето общество“, каза ректорът.
„Ние предоставяме на своите студенти възможност също да развият своите медийни умения и да споделят важни новини и събития от университетския живот“, каза още ректорът. Като пример посочи това, че студентите поддържат и развиват студентската телевизия, има студентски клуб и мрежа от социални медии, които информират вътрешните и външните потребители за всичко значимо, което се случва във варненския ВУЗ.
Проф. Драгомир Пламенов говори също за ролята на медиите и сътрудничеството с БТА като пример за положително отразяване на събитията, които се случват в университетския живот. „Всички университети имат нужда да бъдат отразявани и да бъдат представени пред обществеността, положителните практики, които развиват“, каза той.
„Ние като академично ръководство полагаме неимоверни усилия за развитието на младежката медийна среда в университета. Имаме амбицията да продължаваме и да усъвършенстваме своите медийни практики. Бих казал, че взаимодействието между науката, университетите и медиите у нас е многопластово. Има много предизвикателства, пред които сме изправени, но сътрудничеството в тази област играе изключително важна роля за повишаването на научната грамотност и информираността на обществото“, каза проф. Пламенов.
БТА организира Деветнадесетата световна среща на българските медии в Одеса, Болград и Измаил (Украйна) от 18 до 21 юни 2024 г. със съдействието на „Аурубис България“, А1, „Главболгарстрой Холдинг“ АД, Евроинс Иншурънс Груп, Пощенска банка, СОФ Кънект - операторът на летище София, Национален дарителски фонд „13 века България“.
/ДД
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text