site.btaРубриката за неразказаните истории беше една от най-важните теми в „Роден край‘‘, каза главният редактор на медията Дора Костова
Сега историята се променя. Естествено, тематиката и рубриките се сменят. Но смятам, че рубриката с неразказаните истории на хората беше една от най-важните теми на страниците на ,,Роден край. Това каза Дора Костова, главен редактор на вестника на българите в Украйна. Тя беше сред участниците във втория панел от 19-ата Световна среща на медиите в Украйна. Днес дискусията се провежда в гимназия „Г. С. Раковски“ в Болград, на тема „Знанието за род и език в българските медии”.
„Това са истории, носени много дълго в сърцата на хора, които не са имали смелостта да ги разкажат, а именно – за българите, изселени от Крим, за репресираните българи, за всяко едно село, от което са изселени хора, рубрики за деца и ученици, методически страници за образование и кандидатстване”, поясни Дора Костова.
„Болградската гимназия е първото българско учебно заведение изобщо, както за България, така и за Румъния, и за Украйна. От тук са тръгнали хора с голям интелект, с огромно желание да отстояват българската духовност. Винаги, когато престъпваш залите на това учебно заведение, се чувстваш много отговорен пред всичко, което предстои. Трябва да бъдем това трайно свързващо звено между миналото и бъдещето“, каза още Дора Костова. Тя припомни думите на българския революционер и поет Любен Каравелов, че „двата крака на един народ са училищата и вестниците“.
„Вече 30 години съм редактор в този вестник, който тази година навършва 35 години. Той се ражда още преди провъзгласяването на независима Украйна, като резултат от дейността на българи интелектуалци в Украйна, които поставят въпроса пред българските власти. Започва да се издава, а след придобиването на независимостта на Украйна, когато се утвърждава Законът за националните малцинства във Върховната Рада, се приема решение, че излизащите вестници през този период, които се издават на национален език, автоматично стават приложение към вестника на Върховната Рада „Голос Украйна‘‘, обясни Дора Костова.
Тя разказа, че вестникът и екипът му не са били потискани, дискриминирани, не са им диктували какво да правят, единственото условие било да не нарушават законите на Украйна.
По думите на Костова вестникът винаги е бил ориентиран към читателите, представители на различни социални слоеве. „Партията на вестника е българинът – интелектуалци от високо ниво, учители, деца. Темите, свързани с тях, бяха най-главните – какво желаят хората“, отбеляза тя.
,,Времената са други, по-тежки, както в политически, така и във финансов план. Украйна е задължена да изпълни изискването на Европейския съюз, средствата за масова информация и осведоменост, да нямат държавно финансиране. Така ние изгубихме този темп, с който работехме в продължение на 35 страници‘‘, отбеляза Дора Костова. Поясни, че вестникът издава общо 18 книги по материалите, събрани и създадени в периода на неговото излизане.
„България от всички страни подава ръка, с нас е, и се радваме, че все повече се увеличават тези, които желаят победа на Украйна във войната“, коментира Дора Костова.
БТА организира Деветнадесетата световна среща на българските медии в Одеса, Болград и Измаил (Украйна) от 18 до 21 юни 2024 г. със съдействието на „Аурубис България“, А1, „Главболгарстрой Холдинг“ АД, Евроинс Иншурънс Груп, Пощенска банка, СОФ Кънект - операторът на летище София, Национален дарителски фонд „13 века България“.
/ДД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text