site.btaБългарката Рада Ганкова: Протестиращи фермери в Брюксел се опитаха да пробият полицейските бариери с трактори
Протестиращи фермери в Брюксел се опитаха да пробият полицейските бариери с трактори. Недоволните изсипаха слама по служителите за борба с безредиците, хвърляха яйца и палиха автомобилни гуми, наложи се употребата на водна струя и сълзотворен газ, разказа специално за рубриката „БГ Свят“ на БТА сънародничката ни Рада Ганкова по повод земеделското недоволство, което и днес блокира европейския квартал в белгийската столица.
„От рано сутринта, да не кажа още през нощта, конвои от трактори се придвижват към европейския квартал, който за пореден път бе разтърсен от гнева за земеделците. Кръговото кръстовище „Шуман“ и съседните улици са напълно барикадирани от стотици трактори. Фермерите хвърлят пиратки, димки, бутат полицейски заграждения, натрупали са грамади тракторни гуми, слама и боклуци. Небето почерня от дим. Ситуацията е доста нажежена и звуковото замърсяване е постоянно – сирени, клаксони и пиратки се чуват от много рано сутринта“, заяви българката, която живее в Брюксел.
Тя сподели, че жителите на белгийската столица от няколко дни са предупредени днес по възможност да използват метро, защото ще има отцепени улици и придвижването с кола или автобус няма да е възможно.
„Живея в европейския квартал и така сутринта лековерно отидох до спирката на метрото, но метростанциите в квартала също са затворени. Днес, понеделник, има съвет на министрите по земеделието и протестите се провеждат около сградата, където в момента тече съветът. Местни медии също препоръчват да се избягва европейският квартал днес“, обясни Ганкова.
По думите на сънародничката ни част от исканията на земеделците продължават да бъдат справедлива цена за труда им, решения за трудностите в сектора, край на споразумението с Меркосур и намаляване на административната тежест.
„Фермерите смятат, че протестите им предния път не са чути. Те казват, че няма да отстъпят, докато не чуят някакви конкретни решения. Всеобщото мнение тук е, че протестите и яростта на протестиращите са оправдани. Средният валонски земеделец изкарва по-малко от работника на средна заплата, според валонската администрация, и доходите му не се увеличават. Същевременно основни хранителни стоки са поскъпнали с около 25 процента спрямо преди една година“, уточни българката.
Според нея поскъпването се обяснява с „изкривена верига на доставките и прекупвачите, големи компании от хранително-вкусовата промишленост, които купуват на безценица селскостопански стоки, а продават на потребителите на много по-висока цена“.
Според журналистическо разследване белгийската марка за макаронени изделия „Субри“ (Soubry) продава продуктите си средно с 30% повече, отколкото преди две години, посочи Ганкова.
„Изненадващи се обаче годишните отчети на компанията, защото „Субри“ са умножили печалбата си три пъти. Между 2021 г. и 2022 г. тя се е увеличила от 3 милиона и 600 хиляди евро на 11 милиона и 300 хиляди евро“, коментира Ганкова.
„Неслучайно в Белгия една от думите на годината беше „graaiflatie“ (нидерландския вариант на английската „greedflation“, съчетание от думите „алчност“ и „инфлация“), което значи, че инфлацията е извинение за повишаване на цените до изкуствено високи нива с цел генериране на по-голяма печалба от страна на компаниите. Следим ситуацията, която е доста гореща и очаквам все пак някой да вземе отношение. За сега … нищо“, обобщи тя.
Както БТА писа, местни медии съобщиха, че преди зазоряване трактори са проникнали в историческия център на белгийската столица и са достигнали до площад „Гран плас“.
Земеделците имат разрешение да протестират пред основните сгради на институциите на Европейския съюз днес. Бе съобщено за „стотици“ трактори в града. При протеста на земеделците през януари в града пристигнаха около 1300 машини.
Тогава протестиращите издигнаха плакати „Това не е Европа, която искаме“, „Храним ви, но ние умираме“, „Без фермери няма храна“, „Европа продава селските си стопани и гражданите, за да печелят многонационалните компании“, „Малките в Европа също искат да бъдат чути“, „Колройт мами потребителите и купува нашите земи“, „Който сее мизерия, жъне гняв“.
Земеделците отново настояват за облекчаване на правилата за тяхната работа. Те се обявяват против двустранните търговски споразумения на ЕС и възразяват срещу сключването на подобна договореност с държавите от Меркосур (Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай).
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text