site.bta„Глаголницата“ ще отбележи своята десета годишнина с поетично четене на 17 февруари
Обществото за поезия и литературна проза „Глаголницата“ при Българския център за култура и наследство в Сиатъл ще отбележи своята десета годишнина с литературно четене на 17 февруари от 17:00 часа местно време в Mariya’s Art Studio на адрес: 2862 NW Market St, Seattle WA 98107.
„Първата ни сбирка се състоя на 15 февруари 2014 година. Онлайн платформата – такава, каквато е днес – проходи в началото на 2020 г. През изминалите десет години ние се радвахме на сърдечни срещи и дискусии – в чайни, частни домове, библиотеки и кафенета. На виртуални срещи, свързали ни с поети, писатели, преводачи, художници и издатели, живеещи в България и по света. За всичките тези години благодарим. И отбелязваме рожден ден със стихове за любовта. На чаша вино“, посочват от „Глаголницата“ в страницата на събитието във Фейсбук.
Те добавят и че същият ден от 15:00 часа в Mariya’s Art Studio официално ще бъде открита „Читалнята“ (Читалня-Сиатъл) - инициатива на Елеонора и Даяна Уайт.
„Празникът ще започне с изпълнения на Георги Тороманов (вокал) и Димитър Тороманов (китара), ще премине през презентация на инициаторите и ще завърши с почерпка. В 17:00 ч. започва събитието на „Глаголницата“. За него приканваме всички приятели и гости да дойдат със стих, който да споделят с останалите. Ще се почерпим с каквото си донесем. За баладите разчитаме на Митко Тороманов и неговата китара. Заповядайте“, споделят още от Обществото за поезия и литературна проза.
За „Глаголницата“:
Макар че идеята за основаването на „Глаголницата“ – Общество за поезия и литературна проза – е представена на Борда на Българския културен център в Сиатъл през януари 2014 г., 15 февруари е датата, която „Обществото“ приема за свой специален ден. На тази дата за първи път група ентусиасти се събират, за да споделят интересите си в областта на българската поезия и литература като цяло. Тогава се случва и първото „глаголатстване“ върху възможностите за провеждането на редовни поетични/литературни срещи, обсъждат се предложения за автори, заглавия, теми. В периода 2014-2019 г. дискусиите се провеждат в различни библиотеки, частни домове, чайни и кафенета на Сиатъл. Българското общество веднага започва да си сътрудничи с Американо-румънското (American Romanian Cultural Society), като избира тема, по която и двете „общества“ биха могли да разговорят (творчеството на Мирча Елиаде, например). Тази първа среща прераства в дълготрайно и щастливо партньорство. „Глаголницата“ започва да си сътрудничи и с „Булгарски искрец“ – Литературния кръжец при Българо-Македонското дружество „Подкрепа“ в Портланд, споделят в своята страница във Фейсбук от „Глаголницата“.
Там е посочено още, че от 2019 г. „Глаголницата“ е колективен член на читателската група „Readings from the Heart of Europe“ при университета „Вашингтон“ (University of Washington).
„С това свое членство „Глаголницата“ се присъединява към мисията на „The Readings…“. Последната е свързана с популяризирането на големите литературни постижения на т.н. „малки езици“ или иначе казано с прочити на слабо познатите на американския читател литературни произведения от „сърцето на Европа“. Българското заглавие за 2020 г. е „Физика на тъгата" на писателя Георги Господинов, като специален гост на срещата е преводачката Анжела Родел. В периода 2020-2021 г. срещите на „Глаголницата“ (както и на The Readings) се пренасят във виртуалното пространство. Скъпи гости сега са автори, редактори, журналисти, които представят нови заглавия, прочити и перспективи. „Глаголницата“ живее с и чрез своите дискусии – на живо и онлайн. Усвоява „като не можем както щем, нека щем, както можем“. Радва се на всичките си срещи и приятели“, добавят от Обществото за поезия и литературна проза.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text