site.btaАсоциацията на българските фолклорни състави в чужбина поздрави фолклорна група „Нашенци“, която отбеляза 10-годишнина в Милано
Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ) изпрати поздравителен адрес до фолклорна група „Нашенци“, която на 18 ноември отбеляза 10-годишнина с празнично хоро, концерт и „хоротека“ в Милано. Това съобщиха в своята страница във Фейсбук от Асоциация за българска култура – Милано, сдружението, което представлява фолклорната формация.
„Сред букета от поздрави и пожелания за рождения ден на „Нашенци“ от изминалите дни изпъква един прочувствен поздрав върху трибагреник. Донесе ни го Николай Стоянов, хореограф на „БГ Фолк Ритми“ в Копенхаген и Малмьо и зам.-председател на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина. Най-мило е, когато получиш признание от „свои“ хора. Ако „Нашенци“ сме „наши хора“ в Италия, то Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина обединява българите по света, обединили се под звуците на българската народна музика“, е посочено в публикацията.
От Асоциацията за българска култура добавят, че няма как сърцето на всеки „нашенец“ да не прелива от благодарност, когато Управителният съвет на АБФСЧ ги определя като „едни от любимците“ и им напомня за недалечната 2018 г., когато са били домакини на пътуващия събор „На мегдана на другата България“ и са разлюлели площада пред катедралата Дуомо с българско хоро, в което повече от 1500 българи, облечени в народни носии, са се чувствали като у дома.
„Благодарим на АБФСЧ от сърце за оказаното внимание и поздравителен адрес. Благодарим на Ники за изненадата и на неговата група „БГ Фолк Ритми“ за поднесените пожелания и подаръци, макар да не бяха лично заедно с нас на празника! До нови срещи на мегдана“, допълват от сдружението.
Ръководителят на „Нашенци“ Радослава Недялкова сподели по-рано пред БТА повече за историята на формацията, която е създадена като група по фолклорни танци през 2013 година.
„Започна първо неформално събиране на българи под мое ръководство, аз живея в Италия от 2009 година и такава група нямаше създадена към момента и затова реших, че като няма – ще си създадем. През 2013 година започнахме с танците, след това през 2014 година заедно с българското училище в Милано направихме Асоциация за българска култура, след което те по-късно се отделиха в отделна структура, отделно сдружение“, сподели Недялкова.
По нейни думи тези 10 години са били изпълнени с много танци, вълнение и събития. „Правим по 11-12 събития на година, което е почти по едно събитие на месец“, допълни тя.
Групата има филиали във Верона и Сан Бонифачо.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text