site.btaПрезидентът Румен Радев проведе телефонен разговор с молдовската си колега Мая Санду за статута на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“
Пълноценната образователна дейност на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“ за съхраняване на културата и националната идентичност на голямата българска диаспора в Молдова има особено голямо значение за развитието на приятелските отношения между двете държави. Това заяви държавният глава Румен Радев в телефонен разговор с президента на Молдова Мая Санду.
Разговорът се проведе по инициатива на президента Радев, след като представители на различни структури на Тараклийския район и на българските обществени и културни организации на Молдова изпратиха обръщение до българския държавен глава. В писмото си българите в Молдова изразяват опасения, произтичащи от предлагано сливане на Тараклийския държавен университет с Педагогическия държавен университет „Йон Крянга“ в Кишинев.
В разговора с Мая Санду българският държавен глава отбеляза ангажимента на страната ни към висшето училище чрез финансова подкрепа за развитието на образователната му дейност. „Въпросът за самостоятелността на университета „Григорий Цамблак“ е от изключителна важност за българската общност в района на Тараклия“, заяви Румен Радев. По думите на президента, експертни екипи на компетентните институции от двете държави е необходимо да обсъдят учебните програми и формите на обучение, които да допринасят както за съхранение на традициите и културната идентичност на общността ни, така и да предоставят възможности на младите етнически българи за интеграция в молдовското общество. Румен Радев отбеляза, че държавната подкрепа за независимостта на университета е от ключово значение за развитие на връзките между България и Молдова.
Мая Санду информира президента Радев за проведените днес в Кишинев експертни разговори между представители на Министерствата на образованието и науката на България и Молдова за постигане на двустранно споразумение по въпроса.
Румен Радев поздрави колегата си от Молдова за получения официален статут на страната като кандидат за членство в ЕС. Българският държавен глава изрази съпричастност към трудностите, пред които се изправят молдовските граждани във връзка с войната в Украйна. Както българското, така и молдовското общество са изправени пред проблеми, свързани със сигурността в региона, с енергийната криза и социалните аспекти вследствие на силно влошената геополитическа обстановка.
Президентите на България и Молдова размениха покани за двустранни посещения за последващо задълбочаване на политическия диалог на най-високо равнище.
/ВМ/
news.modal.header
news.modal.text