site.btaОтваря ли визитата на пакистанския премиер Шехбаз Шариф в Китай нова страница в двустранните отношения
Китайският президент Си Цзинпин се срещна в петък в Пекин с пакистанския премиер Шахбаз Шариф в рамките на петдневното посещение на пакистанския лидер в Китай, започнало във вторник и завършило в събота.
Пакистан има излаз на Арабско море и това прави страната стратегически важна за Китай, тъй като чрез осигуряването на сухопътен маршрут към Аденския залив и Суецкия канал се избягва възможно блокиране на китайски кораби в протока Малака, посочва Ройтерс.
От 2013 г. китайските инвестиции и финансова подкрепа са ключови за изнемогващата пакистанска икономика. Пекин също така разсрочва заеми, за да успее Исламабад да посрещне нуждите от външно финансиране в момент, когато резервите от чуждестранна валута са критично ниски, отбелязва Ройтерс.
В петък китайският премиер Ли Цян посрещна с грандиозна церемония пакистанския министър-председател, след което двамата имаха официални разговори и присъстваха на подписването на множество споразумения за двустранно сътрудничество в областта на комуникациите, промишлеността, селското стопанство и хуманитарния обмен, посочва в. „Чайна дейли“.
При срещата си с Шариф Си Цзинпин заяви, че Китай и Пакистан са не само близки съседи и добри приятели, свързани от доверие, но и добри партньори, които се подкрепят взаимно, "и добри братя". Той заяви, че стратегическото партньорство между Китай и Пакистан се задълбочава непрекъснато, като има солидна основа на обществена подкрепа и широки перспективи за развитие.
Си Цзинпин подчерта, че трайното и здраво приятелство между Китай и Пакистан се крие в тяхното взаимно разбирателство, дълбоко взаимно доверие и непоколебима взаимна подкрепа.
Той изрази благодарност за дългогодишната и непоколебима подкрепа на Пакистан по въпроси, свързани с основните интереси на Китай, като заяви, че Китай ще продължи да подкрепя твърдо Пакистан в защитата на националния му суверенитет и териториална цялост, ще подкрепя пътя на развитие на Пакистан в съответствие с националните му особености и ще подкрепя борбата на страната срещу тероризма.
Си Цзинпин заяви, че Китай желае да приведе инициативата „Един пояс, един път“ в съответствие със стратегиите за развитие на Пакистан, като се съсредоточи върху надграждането на Китайско-пакистанския икономически коридор (КПИК) с цел съвместно изграждане на пет основни коридора за растеж, подобряване на поминъка, иновации, екологично развитие и откритост.
Китайският лидер изрази надежда, че Пакистан ще създаде сигурна, стабилна и предвидима бизнес среда, за да гарантира безопасността на китайските граждани, проекти и компании в тази страна.
Китайският президент също така изрази готовността на Китай да засили координацията и сътрудничеството с Пакистан в рамките на многостранни платформи, като например ООН и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), и двете страни съвместно да насърчават равнопоставен и справедлив многополюсен свят, както и приобщаваща икономическа глобализация.
Двете страни трябва да се съсредоточат върху програмите за развитие, да се справят с предизвикателствата пред сигурността, да подобрят глобалното управление, да защитават общите интереси на развиващите се страни и да отстояват международната справедливост, добави той.
От своя страна, Шариф похвали визионерското лидерство на Си Цзинпин и открои забележителните постижения на Китай в борбата с бедността, борбата с корупцията и цялостното развитие под неговото ръководство, отбелязва „Чайна дейли“.
Пакистанският министър-председател похвали Си Цзинпин за глобалната му визия, изключителното лидерство и приноса му за световния мир чрез инициативи като BRI, Глобалната инициатива за развитие, Глобалната инициатива за сигурност и Глобалната цивилизационна инициатива, които според Шариф са спечелили широко възхищение и пълна подкрепа от народа на Пакистан.
Китайско-пакистанският икономически коридор (КПИК) е допринесъл значително за националното развитие на Пакистан и за благосъстоянието на нашия народ, заяви Шариф и добави, че Пакистан възнамерява да се поучи от опита на Китай в областта на управлението и да задълбочи практическото сътрудничество в различни области.
Той заяви, че пакистанското правителство още веднъж изразява дълбоките си съболезнования във връзка с нападението над китайски граждани в хидроенергийния проект „Дасу“ през март. Пакистан ще накаже замесените терористи, както и ще предприеме ефективни мерки за гарантиране на безопасността на китайските граждани и компании в страната, подчерта пакистанският премиер.
Шариф отново потвърди, че никакви сили не могат да спрат развитието на Китай и никакви сили не могат да разрушат непоклатимото приятелство между Пакистан и Китай. Пакистан е твърдо ангажиран с принципа за един Китай и смята Тайван за неотменима част от китайската територия, каза той.
Пакистан ще продължи твърдо да подкрепя позицията на Китай по всички въпроси, свързани с основните му интереси, като например тайванския въпрос и въпросите, свързани със Синцзян и Южнокитайско море, добави Шариф.
Срещата между китайският президент Си Цзинпин и пакистанския премиер Шариф се състоя няколко дни преди Пакистан да представи годишния си бюджет и да кандидатства за нов заем от Международния валутен фонд (МВФ), отбелязва Ройтерс. Знаковата визита на пакистанския премиер в Китай отваря нови перспективи пред двустранното сътрудничество, допълва агенцията.
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text