site.btaЩе продължи ли Нидерландия да завива надясно?
Ще продължи ли Нидерландия да завива надясно?
Това е въпросът, който си задават мнозина за предстоящите на 6 юни избори за Европейски парламент. За изборите са регистрирани рекорден брой партии: двайсет. Последните проучвания потвърждават, че победител ще е крайнодясната и евроскептична Партия на свободата. Социолозите смятат, че тя ще вземе между осем и десет места от 31-те, които ще има Нидерландия в Европарламента и ще се утвърди като първа партия в Нидерлания, след като спечели и парламентарните избори през ноември.
Веднага след нея е коалицията „Зелените леви“ - Партията на труда: с осем депутати. Партиите от „Обнови Европа“ могат да вкарат седем депутати, а партиите от групата на „Европейската народна партия“ – четирима. Има поне осем партии, които могат да получат едно място или нищо. Сред тях е уникалната за Европа и света Партия за защита на животните, която имаше един евродепутат в последния парламент.
Какво вълнува нидерланците?
Жилищният пазар, имиграцията и международната несигурност: това са три теми, които вълнуват нидерландците повече отколкото преди пет години, сочи днешна публикация на социологическата агенция Ипсос И&O (Ipsos I&О). Почти две трети от нидерландците (62%) смятат, че ЕС трябва да направи повече за укрепване на европейската отбрана.
На четвърто място се нареждат климатичните промени, но сега те се разглеждат значително по-рядко като основен проблем, отколкото през 2019 година.
Цифровата несигурност (включена за първи път в проучванията на ИПСОС) и нарастващото разделение в обществото също се считат за важни. В челната шестица влизат и социално-културни въпроси.
Социално-икономическите въпроси (неравенство в доходите/бедност, пазар на труда/заетост) се считат за значително по-малко важни през тази година, отколкото през 2019 година. Но опасността от застрашаване на демокрацията и върховенството на закона сега се усеща по-силно, гласи публикацията.
Кой ще гласува?
Според представително проучване на Panel Inzicht по поръчка на всекидневника „Алгемейне Дагблад“ нидерландците ще гласуват масово: 68 % са заявили, че със сигурност или вероятно ще гласуват.
Анализаторите обаче смятат, че активността ще е около 42 процента, колкото беше и на евроизборите преди пет години. Това е обаче е далеч по-ниско – почти два пъти – от активността на парламентарните избори през ноември миналата година.
От тези, които ще гласуват, 42 процента казват, че вече знаят за коя партия ще пуснат бюлетина. Не са сигурни 29 процента, а другите 29 процента все още нямат представа. Това не е изненадващо, тъй като проучването показва, че повечето нидерландци нямат почти никаква представа кой е в бюлетината: 55 процента не познават нито един водач на европейска листа.
„Не познавам кандидатите, но ще гласувам,“ казва за БТА 23-годишният Нилс. Избора си той ще направи благодарение на StemWijzer (Гласоводител), онлайн платформа, която сравнява отговорите на 30 твърдения с партийните програми и дава представа до коя от тях избирателят е най-близо. Нилс няма лоялност към партия: ще накаже партията, за която е гласувал на парламентарните избори, защото е „правила глупости“. Такива „плаващи“ избиратели не са малко в Нидерландия.
Според проучване на Евробарометър 59 процента от младите нидерландци заявяват, че ще гласуват. Твърдо „не“ казват 21 процента, което е един от най-високите проценти в ЕС. „Мисля, че изборите са важни. Но не се информирах за тях и няма да гласувам“, казва за БТА 25-годишната Брит. „Не знам, имам по-важни неща в момента. Не ме вълнуват избори“, казва и 19-годишната Иша. Но нейната връстничка Беатрис е на друго мнение: „Важно е, защото решаваме кой ще се грижи за нашето бъдеще. Ще гласувам“.
Кого избират нидерландците?
Сред водачите на листи са Бас Ейкхаут ("Зелени леви"), който от 2009 г. е в Европарламента, а сега е един от двамата шпиценкандидати на Зелените, Аня Хазекамп (Партията за защита на животните), която би спечелила трети мандат в Европарламента, Дирк Готинг (Нов обществен договор), който има голям европейски опит, Гербен-Ян Гербранди (Д66), който беше евродепутат от 2009 до 2019 година.
Има и хора като Ракел Гарсия Ермида-ван дер Вал, номер две в списъка на Д66, която описва себе си като "испанка по рождение, нидерландка по избор и европейка по убеждение".
Кампанията: по-скоро вяла
В Нидерландия предизборната кампания за евроизборите бе засенчена от съставянето на ново правителството и представянето на новия министър-председател.
Интересен момент в кампанията е надпартийното Движение на баби и дядовци за климата. „Караме хората да гласуват в четвъртък за партии, които са включили в програмата си действия срещу измененията на климата“, казаха те за БТА по време на акция в Хага. Важно е по думите им какво възрастните хора ще оставят на внуците си: не само в Нидерландия, но също в България и цяла Европа.
Нито една от четирите партии, които ще съставят следващото нидерландско правителство – Партията на свободата, Народната партия за свобода и демокрация, Нов обществен договор и Селско-гражданското движение - няма информация за европейските си политики на своите уебсайтове, отбелязва ДъчНюз (DutchNews). А според социологическите проучвания тези партии ще спечелят половината от нидерландски места в Европейския парламент.
Според данни на изследователската агенция Nielsen (Нилсен), огласени от всекидневника „Фолкскрант“ (Volkskrant) нидерландските партии не са похарчили много пари за кампаниите за евроизборите: 215 000 евро бруто – три пъти повече от евроизборите през 2019 година, но несравнимо по-малко от 3,3 млн. евро за националните избори през ноември.
Защо нидерландците гласуват в четвъртък?
На този въпрос те отговарят с контра въпрос: „Защо не в сряда?“
Традиционно в Нидерландия гласуват в сряда. Правителството иска да даде възможност на възможно най-много избиратели, които имат право на глас, да гласуват, обяснява Избирателният съвет. Поради религиозни причини петък, събота и неделя са изключени. Не става и понеделник, тъй като тогава подготовката за изборите ще трябва да се проведе до голяма степен през уикенда. Остава изборът между вторник и четвъртък. Избрана е сряда, защото много начални училища не се използват този ден в следобедните часове, а в тях често се разполагат избирателни секции.
Решението за Избори-2024 в четвъртък в Нидерландия е взето на европейско ниво в Единния европейски акт за четиридневен период: от четвъртък до неделя. И най-близко до срядата за нидерландците е четвъртъкът.
Кога ще се знаят резултатите?
В деня на гласуването на 6 юни може да бъдат огласени данни от проучвания за избирателната активност. Резултатите от своя избор нидерландците ще научат като всички други в Евросъюза: вечерта на 9 юни, когато приключат изборите във всички 27 страни.
/ПТА/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text