Проф. Петя Александрова, БТА Паралели: За символа ЛИК, културните различия и сюжетите на живота
Проф. Петя Александрова е кинокритик и е посветила целия си живот не само на магията, запечатана на лента, но и на скритите послания, извиращи от всички останали изкуства. Изборът на заглавие на художествено произведение е нейна любима тема, която я вълнува постоянно и това е причината да посвети цяла книга на този творчески процес.
Получава покана за работа от тогавашния генерален директор Панайот Денев. Моментът е повече от съдбовен за нея – по негова идея емблематичното за цяла една епоха списание ЛИК се възражда за нов живот след близо десетилетие творческо прекъсване. Убеждава я лесно с мотива, че за тази задача му трябват хора с дългогодишен опит и годините не са проблем, а напротив богатство.
Докато е в агенцията преживява всякакви културни тенденции, включително и такива с обратен знак, настъпили по времето на следващия неин директор Стоян Чешмеджиев, който си отива през 2003 г. след скандали и голям протест на екипа. Поводът – взимане на решения без понятие от работата на организацията в комбинация с политическо вмешателство.
Професор Александрова идва в ЛИК от масовите печатни издания и веднага усеща разликата. „За мен беше много ясна границата между текущия новинарски процес, какъвто беше необходим например в ежедневник като „Стандарт“ и който предполагаше компетентност, дисциплина, много добър рефлекс, но без непременно задълбоченост и добро познаване на дадена област на изкуството.“
За нея този период в най-прекрасния им смисъл е именно литература, изкуство и култура, от първите три букви на които идва името на ЛИК. И признава, че тук излиза от обувките на кинокритика преди това и преподавателя впоследствие, успявайки истински да разшири кръгозора си, занимавайки се много повече с литература отколкото през останалия си период, както и, разбира се, с понятието култура, за което енциклопедиите дават над 200 дефиниции.