Основна причина за забавянето по наказателните дела са експертизите, каза министър Георги Георгиев
Основна причина за забавянето по наказателните дела изобщо, както и на делата за пътнотранспортни произшествия, са експертизите. Това коментира пред журналисти в Министерския съвет министърът на правосъдието Георги Георгиев.
Пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия публикува за обществено обсъждане Министерството на правосъдието преди дни. Пакетът от промени в Наказателно-процесуалния кодекс, Закона за съдебната власт и Наредбата за вещите лица цели затягане на режима за вещите лица по автотехническите експертизи. Сред конкретните мерки в новите текстове са допълнителни възможности на съда да разпитва вещите лица чрез видеоконферентна връзка. Също така се въвежда изпит за признаване на правоспособност на вещите лица и се дава възможност на министъра на правосъдието да поиска изключване на вещи лица, които системно не изпълняват задълженията си, от списъците на съдилищата.
Фактът, че от четири до шест години се случва на първа инстанция да се събират доказателства, говори за това колко голям е проблемът и създава дефицит за чувство на справедливост, заяви министърът.
Премахваме основния начин да се бавят делата, каза Георгиев и обясни, че едно дело може да се забави с месеци, когато делата на едно и също вещо лице съвпадат. Развързваме ръцете на българските съдии да имат възможност да използват съвременните средства за разпит на вещите лица, когато това няма да препятства работата по делото, добави министърът.
Затягаме режима и даваме възможност и на министъра на правосъдието да иска отнемане на права на вещото лице, когато системно не изпълнява своите задължения. Много е важно да дадем сигнал към всичките участници в процеса, че никой не може да се крие зад общата безотговорност, заяви Георги Георгиев.
Репортери - Цветисиана Костова, Николай Трифонов
Кадри - Пресслужба на Министерския съвет
/ЦБ/