В България международните стандарти за разпределение на здравни ресурси не винаги се спазват, според адвокат Мария Шаркова
Установихме, че в България международните стандарти за справедливо разпределение на здравни ресурси не винаги се спазват, каза пред БТА адвокат Мария Шаркова във връзка с доклада на Българския хелзинкски комитет на тема „Механизми за разпределение на ограничени здравни ресурси в България“.
Тя даде за пример случай с ограничаване на достъпа до важни лечебни храни, от които се нуждаят хора нямащи друга алтернатива, което според нея сериозно нарушава правото им на здраве.
Във всяка здравна система, не само в българската, няма неограничени ресурси, заради което се налага при определени обстоятелства да се ограничава достъпът до определени ресурси. „Винаги пациентите ще искат най-доброто и най-качественото лечение, но за съжаление винаги държавите ще разполагат с ограничен ресурс и няма да могат да осигурят на всички нуждаещи се всичко, което искат“, каза Шаркова.
Също така разказа, че при анализа е установено, че има здравни услуги, които въобще не се финансират и по тази причина са трудно достъпни за пациентите. По думите й в определени случаи се оказва, че тези пациенти са третирани неравноправно и има дискриминация спрямо тях.
Според адвокат Шаркова ако се следват стриктно международните стандарти, ще има по-рационално разпределение на тези ресурси. „Бюджетът колкото и да е голям, когато няма такова рационално разпределение или контролът не е толкова ефективен, парите никога няма да стигнат“, коментира тя. По думите й контролните органи в здравеопазването трябва активно да участват и осъществяват адекватен и реален контрол, а това не винаги е така. Тя посочи, че ако поискат, институциите ще получат изготвения доклад.
При представянето на доклада на БХК, друг предствител на екипа - Надежда Цекулова, коментира, че несправедливото разпределение на здравни ресурси води до едни по-незадоволителни резултати в системата. Тя обясни, че причината за изследването е била осигуряването и разпространението на ваксините за коронавирус, но отчете, че проблемът не се отнася само до тази криза и повдигна много въпроси за начините, по които в България се разпределят ограничените здравни ресурси. Цекулова посочи, че целта на доклада е да се проведе разговор за това как да бъде направено това разпределение по-справедливо и ефективно.
Разпределението на здравни ресурси в България е ограничено от системни недостатъци, които водят до дисбаланси и неравен достъп, като най-засегнати са уязвимите групи, се посочва в доклада. Според проучването в България разпределението на ограничените здравни ресурси е затруднено от териториални дисбаланси, липса на адекватна координация между институциите и значителни социално-икономически различия.
Друг от изводите е, че нормативната рамка в България следва ключови международноправни принципи като тези на равнопоставеност, недискриминация и прогресивна реализация. Въпреки това, липсват ясни механизми за тяхното прилагане в ежедневната практика, особено що се отнася до участието на пациентите и други заинтересовани страни, посочват изследователите.
Разминаването между нормативните изисквания и практическото изпълнение е резултат от недостатъчна координация, липса на капацитет и неефективно управление на ресурсите, се посочва още в доклада.
Изследването е изготвено от Катерина Атиас, Мария Шаркова и Надежда Цекулова. То се основава на комбинация от кабинетно проучване и емпирични методи. Първият етап включва анализ на правната рамка и добрите практики, идентифицирани в международната литература и националната доктрина. Вторият етап обхваща полуструктурирани интервюта и фокус групови дискусии, проведени с представители на следните заинтересовани страни: политици и експерти в здравната администрация; лекари и медицински директори; пациентски организации и здравни медиатори; представители на неправителствения сектор.
Репортер - Константин Костов
Оператор - Красимир Михайлов
Монтаж - Емил Граничаров
/ТП/