Учение за спасяване на пострадали при авиационно произшествие по поречието на река Дунав се проведе в Русенско
Съвместно учение на тема "Търсене и спасяване при авиационно произшествие и ликвидиране на последствията от него по брегова ивица - SAREX-24" се проведе по поречието на река Дунав на територията на местността Стълпище край русенското село Мечка. То беше организирано съвместно от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" към Министерството на транспорта и съобщенията и Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи.
Според сценария самолет с 10 пасажери и двама пилоти на борда аварира близо до брега в река Дунав в местността Стълпище край село Мечка. Първи на място пристигнаха екипи на полицията, следвани от няколко специализирани автомобила на "Пожарна безопасност и защита на населението" и огнеборците се заеха с гасенето на самолета. Междувременно на място се отзоваха медици от Спешна помощ, а катери на Гранична полиция патрулираха по реката. Екипите трябваше да ограничат и разлив в реката. На място пристигнаха и военни хеликоптери, които да помагат за спасяването на пострадалите.
Заместник-директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" старши комисар Любомир Баров коментира, че основните моменти включват ликвидиране на пожара в самолета, своевременно изваждане на пострадалите и ограничаване на разлива.
"Същевременно трябва да се спазват мерките за безопасност за недопускане на травми сред служителите при тези дейности. За радост в близките години такъв инцидент не е имало, затова учението е насочено за трениране в неспецифична ситуация, в която нямаме достатъчно опит, за да се справим", каза още старши комисар Баров.
Заместник-министърът на транспорта и съобщенията Живко Петров добави, че по този начин се сглобяват възможностите на държавата при инциденти.
"Всяко такова учение довежда до нарастване на възможностите и подобряване на координацията, а основата на всяка аварийно-спасителна дейност е добрата координация с цел намаляване на времето за реакция, защото то е критично важно. Ангажирани са всички аварийно-спасителни служби. Целта е да се направи възможно най-тежкият сценарий, за да се проиграе взаимодействието и координацията, за да сме сигурни, че при един реален инцидент наистина ще взаимодействаме така както показват тук. Понякога малките камъчета преобръщат колата. Разкриването на тези проблеми е точно на такива учения, когато спокойно, без да се бърза, ако нещо се види, се отстранява", каза Петров.
Той добави, че затова е избрано и мястото за учението - достатъчно сложно, пресечен терен, има хълмове, подходите не са съвсем равни, проблеми с връзките, както и реката, където трябва да реагират катери, водолази, хеликоптери.
В учението участваха и служители от Главната дирекция "Аварийно–спасителна дейност", част от структурата на Изпълнителната агенция "Морска администрация", Държавното предприятие "Ръководство въздушно движение", противопожарната служба, полицията, "Спешна помощ", областната структура на Българския Червен кръст, екоинспекцията, областната и общинската администрации в Русе, Гранична полиция, дирекция "Национална служба 112".
Военновъздушните сили на България се включиха с екипи и техника от авиобазите "Крумово" и "Чайка".
Живко Петров заяви, че при усложнена обстановка при едно такова произшествие действията ще се съчетаят с помощ от румънска страна. Той добави, че дори има планове за такова по-мащабно учение със спасяване на аварирал кораб по река Дунав.
"Реката е разделена на сектори в зависимост от това, къде има по-добри условия да се поддържа наличен ресурс от българска и от румънска страна. Целта е ако възникне ситуация, която част е по-близо, тя да действа", коментира още заместник-министърът на транспорта и съобщенията.
Репортер - Андрей Кючуков
Оператор - Бисер Тодоров
Монтаж - Валя Ковачева
/АВР/