Концерти, конкурси и занаятчийски изделия посрещат гостите на Българския фестивал на сливата
Концерти, конкурси и занаятчийски изделия очакват гостите на Българския фестивал на сливата и в Орешак. След като бе "запален" казанът за изваряване на ракия в Троян, и в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата бе дадено начало на празника.
„Всяка година фестивалът става все по-многолюден и по-богат като културна програма. Той преди 31 години тръгна от поляните на Орешак. След това прерасна във фестивал, който има своите две сцени – в Троян и Орешак. Влезе в списъка на най-добрите фестивали в Европа, а ние вече мечтаем за Балкански фестивал на сливовата ракия“, каза за БТА кметът на Троян Донка Михайлова.
Домашни сладка, сиропи, подправки, мед и други местни храни очакват гостите на Орешак. Всеки от тях може да си закупи и ръчно изработено керамични, дървени или кожени изделие от майсторите занаятчии. Ароматни свещи, бижутерия и плетени играчки също спират пред щандовете посетителите на фестивала.
Както в Троян, така и тук, Фестивалът на сливата не може да премине без троянската сливова ракия. В двора на Изложението първото, което посреща гостите е казанът за изваряване на ракия. Благата течност се приготвя под контрола на майстора казанджия Николай Марков от село Черни Осъм, който вари ракия от 22-годишен.
Той каза за БТА, че най-хубавата ракия трябва добре на ферментира, за да няма останала захар и да не го боли глава този, който я консумира. „Вари се докато стигне 40 градуса. Ако сливите са хубави и узрели, материалът ще е повече. Най-доброто мезе за ракията е сланинката и салатката“, добави майсторът.
Днешният ден от Българския фестивал на сливата в Орешак ще завърши с концерт на Национален фолклорен ансамбъл „Българе“.
Утре продължава с богати музикални ритми. Изненадата в този ден ще бъде представянето на гостуващ занаят – производство на българско розово масло. Ще има и тематични розово-сливови конкурси и надпревари по занаяти и изкуства. Ще бъде открита и гостуващата изложба „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“. Тя е резултат от сътрудничеството между Националния исторически музей, Музея на розата и Исторически музей „Искра“ в Казанлък. Посветена е на розопроизводството в България и проследява пътя на българското розовото масло от първите му капки, до превземането на световните пазари през XIX в.
Вечерта е концертът на TRIGAIDA.
Репортер и оператор - Даниела Балабанова
Монтаж - Габриела Теллалова
/ТП/