Делегация от БАН, дипломати и българи, живеещи в Румъния, отбелязаха в Браила 155 години от създаването на Академията
Делегация на Българската академия на науките (БАН) заедно с дипломати и българи, живеещи в Румъния, посетиха днес Браила. Повод за това е честването на 155-годишнината на Академията.
Учредителното събрание на Българското книжовно дружество, чийто правоприемник е БАН, е било на 12 октомври 1869 г. в къща в румънския град. На нейното място е построен храмът “Възнесение Господне”. На паметната плоча в неговия двор на български и румънски език е написано, че "На това място се е намирала къщата, където в 1869 година български емигранти поставиха основите на Българската академия на науките".
Архиепископът на Долен Дунав негово преосвещенство Касиан и представителят на Българската патриаршия в Букурещ протойерей Кирил Синев отслужиха молебен на румънски и български език в храма. Архиепископ Касиан заяви, че църквата е своеобразна катедрала и академия на българо-румънската дружба, култура и духовност. Той даде идея паметната плоча в двора на храма, пред която днес бяха поднесени венци и цветя, да придобие „по-завършен вид, като се монтира кръст на нея“.
Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски заяви, че Българското книжовно дружество, което по-късно става Българска академия на науките (БАН), е без съмнение най-значителният принос към българското възраждане в областта на духовната сфера. Той изрази надежда, че и занапред българи и румънци ще продължават да идват около 12 октомври на това място, за да видят "този православен храм, който по хармоничен начин свързва православната религия и науката".
Посланикът на страната ни в Румъния Радко Влайков отчете, че създателите на Българското книжовно дружество през 1869 година са поставили основите на първата институция на българската държавност още преди Освобождението. Той добави, че духовното начало трябва е пример и днес за това какво трябва да ни води в трудни времена. Според него 155-годишнината на БАН е повод за анализ какво са постигнали заедно двете държави и какво могат да направят в бъдеще, като заедно с архиепископ Касиан отбелязаха доброто партньорство между тях и в Европейски съюз.
Кметът на Браила Виорел Драгомир заяви, че българският народ е построил чудесни неща в неговия град. По-рано през деня той обсъди с председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски, посланика на България в северната ни съседка Радко Влайков и генералния директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев настоящите сътрудничества на Браила с Плевен и Шумен, както и възможностите за бъдещи съвместни проекти с различни институции от българската държава. Един от тях, по предложение на Кирил Вълчев, е БТА да помага за популяризиране на обекти в румънския град, свързани с българската история.
Българската делегация посети един от тях – бюст-паметникът на Христо Ботев в Браила, чиято памет беше почетена с венци и цветя. Сред гостите и участниците в събитията в града бяха представители на българската общност от Асоциацията на българите в Браила „Христо Ботев“, на местната община и на Румънската академия (РА), с която вчера в Букурещ БАН сключи ново споразумение за сътрудничество.
Като част от инициативите за честване на 155-годишнината на БАН в библиотеката на РА беше открита и изложба, посветена на 200-годишнината от първото издание на "Рибен буквар" на Петър Берон.
Репортер - Андрей Кючуков
Оператор - Бисер Тодоров
Монтаж - Емил Граничаров
/ТП/