Има ли смисъл от вендинг автомати за лекарства, опасни ли са здравето, обясниха депутати от здравната комисия
Има ли опасност за здравето на хората, ако бъдат поставени вендинг автомати за лекарства, и каква е ползата от тях, коментираха пред медиите в парламента Андрей Чорбанов от "Има такъв народ", Маргарита Генчева от "Възраждане" и Александър Симидчиев от "Продължаваме промяната-Демократична България". Миналата седмица в пленарната зала бяха приети на първо четене промени, предложени от "Възраждане", в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. С измененията се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба.
Фармацевти веднага реагираха. Инициативният комитет на магистър-фармацевтите в позиция до медиите обяви, че смята автоматизираната система за продажба на лекарства за опасна.
Страховете са неоснователни, няма как в машините да се продават лекарства, които са с рецепта, защото лицензионният режим на тези автомати ще е като при аптеките, посочи Андрей Чорбанов, зам.-председател на здравната комисия. Във вендинг автоматите за лекарства ще има само и единствено такива медикаменти, които са без лекарско предписание – аспирин, аналгин и др., каза той и уточни, че тези медикаменти и в момента не подлежат на контрол в смисъл, в който се влага от фармацевтите.
Чорбанов отбеляза, че лекарствата, които ще се предлагат в тези автомати, в голяма част от европейските страни могат да бъдат купени и от супермаркета. Сега, който и да ходи до големия град, купува лекарства и ги носи на възрастните хора по селата, които не могат да отидат да си купят, добави депутатът. Защо аптеките не протестираха, когато затвориха малките аптеки по селата, попита Чорбанов. Според него такива автомати трябва да бъдат поставени най-вече в селата, тъй като в повечето от тях няма аптеки, както и има областни центрове, в които няма денонощни аптеки.
Темата коментира и председателят на здравната комисия Александър Симидчиев от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Според него проблемът е в концепцията. Притесненията били най-вече, че възрастните хора в селата може да не успеят да се справят с технологията. Рисковете са, че ще инвестираме в инсталиране на вендинг автомати на места, където няма да има пълноценен ефект от тях, разясни Симидчиев, като подчерта, че ПГ на ПП-ДБ винаги се били за развитие на технологиите, но всичко трябва да бъде добре премислено. Затова смятам да предложа и създаването на работна група, веднага след парламентарната здравна комисия утре, на която да се чуят всички гледни точки, съобщи председателят ѝ. На нея ще бъдат поканени представители на общините. Ако една вендинг машина струва 180 хил. лв., това е практически една година заплатата, за да може да бъде разкрита денонощна аптека, въпросът е къде слагаме парите и какво получаваме накрая, добави депутатът.
Оставаме открити за всички работещи предложения, които да допълнят нашата идея за подобряване достъпа на пациентите до лекарствени продукти, коментира Маргарита Генчева от "Възраждане", член на здравната комисия. Става дума за лекарствени автомати за лекарствени продукти, които не са по лекарско предписание.
Във връзка с финансирането припомни, че в бюджета на Здравната каса за тази година е предвидена такава сума, която не се усвоява. Очевидно, това не е достатъчен финансов стимул за фармацевтите, за да откриват аптеки и филиали в малки населени места, смята депутатът.
Репортер - Нелли Желева
Оператор - Борислав Бориславов
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова, Кристиян Пандев
/БТ//ЦБ/