Нашият сезон е посветен на присъствието на младите хора, каза директорът на театър „София“ Ириней Константинов
Нашият сезон е посветен на присъствието на младите хора, каза директорът на театър „София“– Ириней Константинов. На пресконференция в БТА той представи младите актьори от трупата Ангела Канева, Дениза Павлова и Елеонора Иванова, както и новите попълнения – Димитър Стойнов и Гринго-Богдан Григоров.
„Не е въпросът да вземеш някой човек в състава и той да седи, и да се чуди какво да прави, и само да се получава заплатата. Трябва да мислиш как би го представил пред софийска публика, пред българска публика. Как би изградил една творческа личност, която идва от прага на НАТФИЗ“, каза Константинов.
Млади актьори доминират и в предстоящите две премиери, които се поставят за първи път на сцената на театъра. „Комедия от грешки“ от Шекспир е под режисурата на Маргарита Мачева. Премиерата е на 5 ноември.
„За мен комедия от грешки е един от най-прекрасните текстове на Шекспир. Изключителното в тази пиеса, е че се разказва за две двойки близнаци, които така объркват ситуацията, че никой не може да ги познае, но много важна е темата за идентичността. Как аз губя своята идентичност, ако не познавам своето семейство, своите близки, своите корени. Всъщност в тази ситуациионна комедия има много сериозни теми, които на мен са ми много интересни и мисля в тази посока да задълбая анализа и интерпретацията си. Затова нямам търпение да започнем репетиции. Още сме в подготвителния процес“, каза Маргарита Мачева.
Гринго-Богдан Григоров припомни, че Маргарита Мачева първа му е дала възможността да се изяви на професионална сцена и в момента много се вълнува от предстоящите премиери. „Изключително приятна атмосфера има в екипа на театър „София“, добави актьорът.
На 29 ноември е премиерата на „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс. Режисьор е Стайко Мурджев.
„Тенеси Уилямс е много висока летва – не само за режисьора, но и за актьорите. Защото това е един чист, самороден тип театър, който е леко позабравен – не само по нашите сцени, но и по световните. Пиесата предлага един позабравен филтър на чувствителността. Тя е един своеобразен калейдоскоп на модели на чувствителност, които, като че ли, в днешно време замират. Можем да кажем, че пиесата е ретро или ретроградна, и че по никакъв начин не е актуална, но ще бъдем дълбоко в грешка, ако разсъждаваме така. Поради актуалността на темите, Тенеси Уилямс е наричан американския Чехов, неговите теми са винаги съвременни и актуални – темата за меркантилността и за това да преминеш през най-близките си хора в името на нещо по-голямо в материален аспект – това е ежедневие. Другата тема е за токсичните взаимоотношения. Този модел на токсично общуване е всеобщ модел на общуване между нас. Той не е просто актуален, а дори модерен модел на общуване. Ние сами ставаме жертви в един доброволно приет садо-мазохистичен модел и го узаконяваме през нашето ежедневно общуване. Тази пиеса е едно романтично напомняне за нашата вътрешна програма на общуване, за това да се върнем към вътрешните си устои и към вътрешните модели, с които сме програмирани“, каза Стайко Мурджев.
Елеонора Иванова, в ролята на котката, каза, че образът тепърва се създава. „Нямам търпение да видя какво точно ще се получи“, добави тя.
Ириней Константинов изрази надежда ремонтът на театър „София“ да приключи в близката една година.
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев припомни, че БТА има дългосрочно сътрудничество с 12 театри в България – Народен театър, Сатиричен театър, театрите в Шумен и Варна, оперите в София, Бургас, Пловдив, Русе и Стара Загора, както и със Софийската филхармония. „Но едни от нашите емблематични, дългогодишни партньори е театър „София“, с които имаме договор още от пролетта на 2021 година“, каза Вълчев.
Репортер - Даниел Димитров
Оператор - Любен Младенов
Монтаж - Габриела Теллалова
/АБ/