Пазители на българския фолклор участват в първия събор "Кайлъшка шевица" в Плевен
В Плевен се откри първият фолклорен събор "Кайлъшка шевица". Той се провежда на Мечата поляна в парк "Кайлъка". Върху стари тъкани черги под сенките на дърветата са разположени участниците и гостите на събора, облечени в български народни носии.
Съборът се организира от клуб за народни танци "Веселяци" с подкрепата на Община Плевен.
От много време имам идеята да направим подобно събитие само с клуба, но през месец март тази идея се разгърна и решихме това да бъде нещо запомнящо се и за всички плевенчани, каза пред БТА Цветен Димитров, ръководител на клуб "Веселяци".
"Мотото на събора е "Да създадем нови приятелства върху старите черги". Една от идеите е точно тази – хората да се върнат назад във времето, да оставят за малко телефоните, съвременните технологии и начини за комуникация, да започнем да общуваме по начина, по който са общували нашите предци. Това е нещо, непознато за съвременното поколение, особено за родените във времето на напредналите технологии. Човек е социално същество и според мен този начин на комуникация е най-близкият до нас", допълни той.
Специални гости на откриването на събора бяха председателят на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански и заместник-областният управител Виолета Иремиева. Те подчертаха, че "Кайлъшка шевица" е единственият събор на народната носия в Северна България.
"Ние трябва да съхраним фолклора, но не трябва да забравяме, че този фолклор е съхранил нас и нашите предци. Сърцето ми е изпълнено с безкрайна радост да видя толкова много красота, облечена в български народни носии", каза Иеремиева.
"Шевицата е код, тя пази българската душа от злите сили. Затова се намира в края на ризата и покрай деколтето, за да не може злите сили да влязат в човешката душа. Тя е истинската магия на българския фолклор", подчерта заместник-областният управител.
През целия ден на Мечата поляна организаторите обещават много танци и забавления за малки и големи. Тук са разположили маси и места за работа шестима занаятчии, които показват своя майсторлък пред участници и гости на събора. Сред тях е ковач, цървулджия, майсторка на народни носии и други. Част от събора е и конкурс за домашно печиво.
Привечер ще се състои ревю на български народни носии, предоставени от Регионалния исторически музей в Плевен. Ще бъдат показани традиционни облекла от поречието на реките Вит и Осъм.
Вечерта ще се състои и концерт с гост изпълнители Петя Банева и Светлозар Христов – Заро.
Репортер и оператор - Елина Кюркчиева
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова
/АВР/