Политолог №1 на Латвия за БТА: Лидерите спечелиха гласове с личните си качества, а не с партийните кампании
Политическите лидери в Латвия, които ще бъдат депутати в новия Европейски парламент, спечелиха гласовете си благодарение на личните си качества, а не толкова заради проведените от партиите им кампании. Това каза в ексклузивен коментар за БТА по повод произведените в Балтийската република евроизбори смятаният за политолог №1 на Латвия Филипс Райевскис.
Той е политически коментатор от 1993 г., когато прави дебюта си в Латвийската национална телевизия. Завършил е политология във Факултета по история и философия към Латвийския университет, а е специализирал в Университета на Суонзи, Великобритания.
"Смятам, че относно сегашната политическа ситуация, която има влияние върху европейските избори, можем да говорим за правителствена криза", започна Райевскис, като визираше социологическите проучвания. Според тях фаворит беше Националното обединение на Робетс Зиле, но в крайна сметка отново спечели управляващата партия "Ново единство".
"Резултатът от тази криза в правителството, която е налице вече от два-три месеца, е липса на подкрепа за него в парламента. И в този момент това оказва съществено влияние. Знаете ли, социологическите проучвания за националните избори до голяма степен отразиха нагласата и за изборите за Европейски парламент", продължи Райевскис.
"Ако погледнем изявленията на кандидатите от предизборната им кампания, те говореха не толкова по дневния ред на Европа, колкото по вътрешнополитическите теми като преход към Европейския парламент", е мнението на изтъкнатия политически коментатор.
"Ако сравняваме резултатите, които очаквахме от тези избори в контекста на предишните, ще видим, че има една група от политически партии, притежаващи тези определени лидери, които вече са били в Европейския парламент и за които избирателите са свикнали да гласуват в европейските избори. Така че мога да кажа, че от деветима кандидати – деветима фаворити, четирима имат тази уникална способност да постигат добри резултати благодарение на личните си качества, на връзката си с избирателите. В по-малка степен в случая има влияние проведената кампания за тези избори", посочи събеседникът на БТА.
Според него е можел да се очаква лекият спад в популярността на „Ново единство“, но причината "е в скандалите с тях и в наличието на правителствена криза, като зависимостта до голяма степен идва от тук".
"Колкото до Националното обединение, не можем да ги определим като крайни националисти, защото водачът на листата им за европейските избори (Зиле - бел. ред.) е доста центристки ориентиран политик. И докато той е избиран четири пъти в Европейския парламент, партията му извлича ползи за своята позиция в националните социологически проучвания повече от статута си на опозиция. Те се облагодетелстват от тази криза в правителството, която им осигурява допълнителна подкрепа", обобщава Филип Райевскис.
Репортер и оператор - Иво Тасев
Монтаж - Ангел Николов
/АБ/