Децата обичат да слушат за непознати места, разказа учителят по география Иво Пенев в Кюстендил
Географията е интересен приключенски предмет, разказа в Националния пресклуб на БТА в Кюстендил Иво Пенев – учител по география и икономика в училище "Св. св. Кирил и Методий" в Кюстендил, където преподава 25 години.
"Предметът е интересен за учениците, приключенски. Можем да опознаем света, макар и на карта. Да научим за интересни места, хора, животни, растения. Най-много децата се впечатляват, когато говорим за нещо непознато, което се намира някъде там, в пространството. Последните часове, дори и днес говорихме за ледения континент Антарктида. Децата задаваха доста интересни въпроси – може ли да се живее там, какви са условията за живот. Отговарям, че не е лесно, но има постоянно живеещи – между 1 000 и 5 000 човека", разказа учителят.
Той е един от инициаторите за среща с проф. Христо Пимпирев преди четири години, под мотото "Училище на възрастта на континент".
Срещата беше по повод на това, че през 2020 г. се навършиха 200 години от откриването на Антарктида и 200 години от основаването на най-старото училище в Кюстендил. "Направихме голям празник. Подготвихме два отбора от ученици, които се представиха чудесно, получиха награди. Проф. Пимпирев разказа и показа интересни неща", каза Иво Пенев. Учениците били любопитни за българската база "Св. Климент Охридски", която съществува там от повече 30 години, за селището, местния български пощенски клон и православния храм, построени там.
Той им разказал, че на Антарктида се правят едни от най-големите открития, но посочил, че освен наука, на континента има и много култура, изкуство и духовност.
"Познавам трима човека, които са ходили на Антарктида. Чувал съм, че вече има и първите деца, родени на Антарктида. Четох, че там има хора от цял свят, които пребивавайки повече от шест месеца на континента, придобиват еднакъв диалект", разказа още учителят Пенев.
Репортер, оператор и монтаж - Елица Иванова
/БТ/