Столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ има нов химн благодарение на инициативата „Светилник“
Столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ има нов химн благодарение на инициативата „Светилник“. То е сред осемте избрани училища в трето издание – „Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат!“.
„Училището преди години е имало свой химн, но той във времето вече не е актуален - за над 20 години със съвсем различни аранжименти, звукозапис, хармония. И заедно с колегите по музика – Диана Николова и Стефан Петков, търсихме варианти, в които да създадем свой химн“, каза пред БТА Симеон Ангелов, зам.-директор на училището. След като разбират за инициативата „Светилник“, кандидатстват две поредни години. Втората получават одобрение и вече работят по проекта.
„Сегашната ни идея беше да създадем една песен, която да отразява цялото присъствие на едно дете в училище – от неговото постъпване до неговото излизане. Всичко, което му се случва – приятелствата, трудностите, които ще преодолее, опитът, който ще натрупа. И всъщност това е един разказ за тези 12 години и за всичко това, което ще ги чака след тези 12 години. Искахме да звучи по-съвременно, задължително. Стремели сме се към по-забавно звучене, определено. Определено не сме искали типичната строгост, която е характерна за химна. И най-вече – достатъчна мелодичност, така че да може да се запее от всички – и от малки, и от големи“, разказва преподавателката по музика Диана Николова.
По думите на Симеон Ангелов, идеята тук е да покрият целия диапазон от ученици от първи до 12 клас, като всеки куплет и припев е съобразен с тяхната възраст, етапът, в който се обучават. В записа ще бъдат включени десетина-дванадесет деца, уточни зам.-директорът на 119 СУ.
Получили шест предложения, от които комисията в училището трябвало да избере. След големи спорове се спират на варианта по музика на Ясен Козев и текст на Гери Турийска. „Имаше големи спорове между комисията за химна, ученическия съвет и самото ръководство на училището - кой от предложените варианти да бъде, защото всеки си чуваше своето звучене за себе си и в крайна сметка комисията определи да се направи този химн“, казва Ангелов.
Учителката по музиката казва, че работата по създаване е много дълъг процес. Той е вече повече от шест месеца. Имат около десет дни за репетиции, а на 18 април започват записите. „После има работа по смесване, по видеоклип“, допълва Симеон Ангелов.
Петокласничката Моника Георгиева е сред първите, които ще изпеят новия химн и ще го запишат в студио. „Много ми харесва, особено припева. Много съм щастлива, защото преди нямаше и много се радвам, че аз ще участвам“, казва тя. Възпитаниците на училището също харесват идеята за нов химн. „Доста съм развълнувана и нямам търпение да го чуя“, отбелязва деветгодишната Алина Панчева.
Очаква се химнът да бъде презентиран пред училището и възпитаниците му в края на учебната година. А преди това избраните осем училища от Бургас, Варна, Русе, Сандански, Сливен, Ямбол и София ще представят премиерно своите химни на сцената на Народния театър „Иван Вазов“.
Репортер - Ваня Сухарова
Оператор и монтаж - Кристиян Пандев