С военен ритуал, въздушен поздрав, изложби и прожекция в Ловеч бяха отбелязани 45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов
С военен ритуал, въздушен поздрав, изложби и прожекция в Ловеч бяха отбелязани 45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов. Церемонията в родния му град започна от Алеята на космонавтите, където кметът на Ловеч Страцимир Петков посрещна официалните гости.
Началото бе поставено с военен ритуал.
„Всеки има много спомени от детството, някои поизбледнели, други по-ясно, оставили отпечатък“, посочи Петков и разказа своя спомен от 10 април 1979 г. „Сега, 45 години по-късно, цяла България, особено Ловеч, с гордост заявяваме пред света, че първият български космонавт ген. лейтенант Георги Иванов е роден тук – нашият съгражданин и почетен гражданин на града. Гордост и национално самочувствие напоследък липсват, но той, направил България шестата държава в света, имаща своя полет в Космоса, ни кара да се обръщаме към тези думи. Неговият полет към звездите е пример за младото поколение“, посочи кметът.
По думите му Ловеч е дал много на космическата наука – и с първия българин, излетял в Космоса, и с цялостния принос на акад. Димитър Мишев в космическите изследвания и научните програми за българските космически полети.
От името на Георги Иванов, който не успя да присъства на церемонията, поздрав отправи полк. Красимир Стоянов. „Не възприемам 10 април като мой личен празник, въпреки че на този ден се сбъдна най-голямата ми мечта, аз го приемам като триумф на българската наука, на нашите големи учени и специалисти, които създадоха научна програма, включваща експерименти и апаратура за нашия полет с моя командир Николай Руковишников на световно равнище. С този полет България стана шестата страна в света, участвала в космическите полети, и третата страна, създала космическа храна. Днес е празник и за нашия съгражданин акад. Димитър Мишев, чието име ще бъде записано със златни букви в историята на космическата ни наука“, се казва в обръщението на Георги Иванов.
Специален въздушен поздрав отправиха от 12-а авиационна база – Долна Митрополия. В церемонията на площад „Екзарх Йосиф Първи“ участваха и представителна част от Гарнизон Ловеч и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия, както и оркестърът на Военновъздушните сили на България.
Подредени бяха фотоизложба, посветена на годишнината, както и експозиция на ракетомодели, организирана от „Моделклуб“ – Ловеч.
Проявите продължиха в кино „Космос“, където бяха наградени победителите в обявения от Община Ловеч конкурс за есе „Към звездите“. Шестима са отличените от общо 17 участници от шест училища.
Кметът на Ловеч връчи плакет, изработен за 45-годишнината от полета на Георги Иванов, на официалните гости - командира на Съвместното командване на силите ген.-майор Красимир Кънев, началника на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ бригаден генерал Юлиян Радойски, командира на 12-та авиационна база полковник Петър Банков, полк. Красимир Стоянов, проф. д-р Георги Желев, директор на Института за космически изследвания и технологии, майор Михаил Младенов, диригент на оркестър на Военновъздушните сили, проф. Йорданка Семкова, генералния директор на БТА Кирил Вълчев.
Плакет получи и Георги Иванов, който бе връчен на неговите внуци. Те бяха придружени от сина му Иван Иванов.
След това проф. Йорданка Семкова говори за космическите изследвания в България и за научните програми на българските космонавти. Прожектиран бе и филмът „Георги Иванов - моят път към звездите“.
Вечерта ще завърши с аудиовизуалния спектакъл „Ловеч – звезден град“.
Медиен партньор на събитията в Ловеч за годишнината е БТА.
БТА припомня, че Георги Иванов излетя в орбита на 10 април 1979 г. На борда на изстреляния космически кораб „Союз 33“ той бе с руския космонавт Николай Руковишников. По план корабът е трябвало да остане в Космоса седем денонощия, но проблем с един от двигателите осуетява скачването му с орбиталната станция „Салют 6“ и принуждава екипажа аварийно да се завърне на Земята, след като прави 31 пълни обиколки около нея.
Двамата прекарват в Космоса едно денонощие, 23 часа и една минута.
Репортер и оператор - Даниела Балабанова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова