В района на Созопол се е живяло около 2 хилядолетия преди гръцката колонизация, каза пред БТА доц. Христо Попов
В района на Созопол се е живяло през бронзовата епоха, през халколита, медните находища, които са разположени по хълмовете и са познати отдавна, са били използвани още от праисторията. Така че, от това, което виждаме като находки, има следи - и то много ясни от тези периоди, които далеч предшестват гръцката колонизация, може би с 2 хилядолетия. Това разказа пред БТА директорът на Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН доц. Христо Попов.
Той отбеляза, че по време на подводни проучвания в пристанището на Созопол и на потъналия край Китен кораб „Урдовиза" са открити интересни находки. В товара на кораба, потънал в района на Китен, са открити добре запазени китайски чаши с китайски йероглифи, които са надяват някой да може да разчете.
„При пристанището на Созопол – на дъното, под тинята и пясъка има огромно количество отпадъци, изхвърлени от корабите. За нас, като археолози, има съдове, които са в прекрасно състояние – просто са леко счупени, пукнати, не са представлявали ценност за тези, които са търгували с тях и са ги изхвърляли“, разказа той. Търговците ги изхвърляли, защото вече не могат да ги продадат, но за археолозите са изключително ценни като информация, допълва още директорът на НАИМ-БАН.
Всички те са част от седемнадесетата изложба „Българска археология 2023“ на Националния археологически институт с музей при БАН, която ще бъде открита тази вечер. Експозицията съдържа над 400 експоната от 30 различни като вид и хронология обекти от праисторията до Възраждането.
В изложбата с експонати участват 23 музея. Сред най-впечатляващите находки са също праисторически накити от злато, мрамор и мида Spondylus от Варненския некропол и Юнаците, богато украсена антропоморфна керамична фигура от Балей, костен скиптър от Провадия, каменни главнярници от Пауново, колективна находка от 76 монети от Аполония, бронзова флейта от Скутаре, бронзова фигурка на Хермес (Меркурий) от Циле, средновековни накити и елементи от костюма от Лютица, Кавлаклак (Шуменско) и Широково (Русенско). Изложбата включва постери с допълнителна информация.
Оператор - Иво Михайлов
Монтаж - Кристиян Пандев