Повече от 800 деца и ученици от Търговище изработваха сурвакници в „Предколедна работилница“
Тази година повече от 800 деца и ученици от Търговище се включват в „Предколедната работилница“ за изработване на традиционни български сурвакници. Домакин на инициативата е Музейният образователен център на Регионалния исторически музей в града. Напътствани от музейния педагог Маргарита Зидарова и своите учители, те научават кога и как се използва сурвачката и защо не бива да се пази до следващата година, показват умения и сръчност при киченето на магическата дрянова клонка.
По думите на Зидарова, сурвакницата в селските райони се украсява с пуканки, ошав, вълна, люта чушка. Но характерно за Търговищкия край е, че около 30-40 години на миналия век по нова информация от краевед, и имало по-различна украса. „Това какво ще сложим на сурвакницата зависи от поминъкът, който има семейството. Ако са овцевъди – тя е окичена повече с вълна, ако са земеделци – с всичко, което е родила градината. И когато започва да се оформя градският бит, поминъкът на хората се променя и затова те са слагали на своите сурвакници прежда, хартиени ленти, хартиени рози, платове и панделки“, обясни специалистът.
В миналото сурвакницата не е изглеждала както днес. Тогава тя се е правела единствено от момчета и техните татковци и дядовци. Дялана е с нож на ръка, имали са формата на метла или разрошена като гъба, обясни специалистът.
Пред участниците в работилницата музейният педагог обясни, че според народните вярвания сурвакницата има магическа сила единствено на 1 януари и единствено, когато е използвана от дете. След това сурвачката трябва да се изхвърли, а не да се пази за следващата година.
„Предколедната работилница“ бе и повод участниците да си припомнят характерни сурвакарски наричания. Всяко дете отнася в дома си изработената от него сурвакница и се готви на Сурваки, когато ще посети и сурвака роднини и близки за здраве и берекет през новата година.
Репортер и оператор - Боряна Димитрова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова