Рилската света обител бе домакин на научен форум, посветен на 230 години от рождението на Неофит Рилски
Рилската света обител бе домакин на третия, последен ден на научен форум, посветен на 230 години от рождението на Неофит Рилски. Начало на конференцията „Отец Неофит Рилски – духовност, просвета, култура“ бе поставено на 5 октомври в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград, където продължи и на следващия ден.
Конференцията е част от националните чествания по случай 230 години от рождението на йеромонах Неофит Рилски. Честванията са под патронажа на Негово Светейшество Неофит патриарх Български и митрополит Софийски. Организатори са Югозападният университет „Неофит Рилски“, Неврокопската света митрополия и Рилската света обител, съвместно с общините Благоевград, Банско, Габрово, Самоков, Копривщица, Сандански, Кюстендил и Казанлък.
Тази сутрин в съборната манастирска църква на Рилския манастир Света литургия бе отслужена от Ловчанския митрополит Гавриил и Неврокопския митрополит Серафим, Мелнишкия епископ Герасим – главен секретар на Светия Синод на Българската православна църква, игумена на Рилската света обител Адрианополския епископ Евлогий, игумена на Троянския и на Бачковския манастир Величкия епископ Сионий, Агатополския епископ Йеротей - викарий на Сливенския митрополит Йоаникий, и Велбъждския епископ Исаак. След Светата литургия на гроба на йеромонах Неофит Рилски бе отслужена панихида от Негово високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим, след което официалните гости и участници в конференцията положиха венци и цветя пред лика на йеромонаха.
Неофит Рилски е роден духовно в Рилската света обител и починал телесно, но неговият дух продължава да е тук, около нас и сред нас, каза в слово игуменът на Рилската света обител Адрианополския епископ Евлогий. Последните дни, седмици, месеци се казаха много добри слова за него и в родния му град Банско, в Югозападния университет и на много други места, посочи епископ Евлогий и допълни, че „поводът е заупокой, но ние вярваме, че прославата му наистина вече ще бъде достойна оттук нататък и от тези, които ще дойдат след нас, защото малцина са българите с духовен сан, при това, които са дали толкова много за родината си и посветили целия си живот на нея“.
„Казано е, че лошо дърво не дава добри плодове, но и добро дърво дава добри плодове. Дървото, това е свети Йоан Рилски Чудотворец, който живя в тези околности, който остави достойно братство след себе си, което продължи и продължава неговата традиция. Отец йеромонах Неофит Рилски се явява едно от последващите духовни чеда на свети Йоан Рилски и със своите трудове, със своя живот, със своето смирение и любов към Бога и науката, той става достоен син на нашия небесен покровител на целия български народ“, каза още игуменът на Рилската света обител.
В заключителната част от представянето на научни доклади в Иконната зала на Рилския манастир бе разгледана темата за музикалното и музикалнопреводаческото творчество на йеромонах Неофит Рилски, представени от Цветелина Татанова от Неврокопска света митрополия и д-р Андрей Касабов от Софийска света митрополия. Изключителен е нашият патрон и той тепърва ще се преоткрива, ще има нови страни в неговата многообразна дейност, каза на финала на конференцията модераторът на последния панел и преподавател в Югозападния университет доц. д-р Димитър Тюлеков.
В края на научната конференция Православен хор „Свети Наум“, с ръководител д-р Андрей Касабов, изпълниха църковни песнопения, дело на йеромонах Неофит Рилски – както преводни, така и създадени от него. За финал в Иконната зала на Рилския манастир отекна „Многая лета“, а Ловчанският митрополит Гавриил благослови присъстващите.
Репортер - Десислава Велкова
Оператори - Десислава Велкова, Красимир Николов
Монтаж - Валя Ковачева