Имаме пълно съгласие за приоритетите и подхода, който да използва България, каза Николай Денков след среща с еврокомисаря Илиана Иванова
Имаме пълно съгласие за приоритетите и подхода, който трябва да използва България. Нямам съмнение, че ще имаме добро сътрудничество, каза премиерът акад. Николай Денков на брифинг пред журналисти в Министерския съвет след среща с еврокомисаря по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова. Това е първата официална визита в страната на Илиана Иванова след встъпването ѝ в длъжност като член на Европейската комисия (ЕК) от България. Освен с премиера, Иванова се срещна и с вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел.
Илиана Иванова обясни, че срещата е била, за да се очертаят основните приоритети, които стоят пред България в момента, в контекста на нашето членство в Шенген и еврозоната, както и основните елементи, свързани с ресора, който поема от Мария Габриел.
Доста задачи предстоят за тази оставаща една година, така че ще имаме и други срещи. Предстоят и срещи с ресорните министри, каза Илиана Иванова.
Тя подчерта, че с правителството трябва да работят заедно. Вие на национално ниво да осигурявате тази необходима стабилност и взимането на бързи и адекватни решения, а аз от своя страна да представлявам страната ни в колежа на комисарите в Европейската комисия, защото предстоят важни теми – прегледът на средносрочната финансова рамка, както и на дългогодишната финансова рамка. Трябва да имаме своето място на масата на тези преговори, подчерта еврокомисарят.
Регионални и иновационни долини
Регионалните и иновационни долини са наистина важна и интересна тема, чрез която може да помогнем за наваксване на изоставането от други страни от Централна и Източна Европа и държавите от Европейския съюз (ЕС), каза Иванова. Тя обясни, че целта на ЕК е да бъдат изградени 100 регионални иновационни долини. В България предстои в Пловдив през октомври да бъде открита такава регионална иновационна долина в областта на биоикономиката и храните, посочи Иванова. По думите ѝ целта е да се помогне на малките и средни предприятия.
България има специфична слабост и това са не добре регламентираните връзки и възможността за пренасяне на научните изследвания в иновациите, смята Денков. Вече повече от 10 години различни правителства казват, че трябва да се подготви закон за иновациите. България все още няма приет закон, който да регламентира защитата на интелектуалната собственост от гледна точка на научните иновации, коментира Денков. Той отбеляза, че е готов новият закон за научните изследвания и иновации, и предстои следващите седмици да бъде внесен в Министерския съвет, да бъде гласуван и да бъде внесен в Народното събрание за приемане. Премиерът посочи, че вече има регионална водородна долина в Стара Загора. Постепенно започваме да наваксваме тези етапи, които са закъснели, добави той.
Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ)
По отношение на ПВУ всички знаем, че има забавяне, каза Денков. Той обясни, че забавянето е, свързано с някои от най-тежките реформи както по отношение на правосъдната система, така и по отношение на енергетиката. Промените в правосъдната система, в енергетиката не се правят, защото някой ги иска, а защото са промени, от които имат нужда българските граждани, за да се осигури бъдеще, което е по-добро за хората в България, отбеляза Денков.
Той е оптимист, че това ще бъде разбрано и посочи, че документите ще бъдат представени в първата седмица на октомври. В тях ще бъдат очертани промените в ПВУ, териториалните планове, пътната карта за климатичния преход, добави премиерът. С представянето им пред ЕК, процесът на уточняването на тези документи не приключва, а започва преговорен процес, в който ние имаме два-три месеца до края на годината да уточним всички текстове, обясни Денков.
Плащанията се извършват при изпълнение на определени ключови етапи от сфери и колкото по-бързо бъдат изпълнени тези проекти от българското правителство, толкова по-добре, коментира Иванова. Тя отбеляза, че заявката за второто плащане по ПВУ е около 724 млн. евро. От страна на ЕК до момента има пълно съдействие, подчерта тя.
Шенген
По време на брифинга беше коментирано и членството на България в Шенгенското пространство. Акад. Николай Денков заяви, че се обсъжда една-единствена възможност и тя е България да стане част от Шенген през декември 2023 г. Работим за това, каза премиерът.
Позицията на ЕК е много ясна, каза Иванова. Не само, че България и Румъния отговарят на критериите за членство, но и те активно допринасят за по-доброто функциониране на шенгенската система, добави еврокомисарят.
Териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони
Това, което стана снощи, е резултат от недоразумение. Въпросните фирми няма решение те да получават средства, както беше представено в брифинга от представителите на ГЕРБ, коментира Денков. Вчера депутати от ГЕРБ-СДС изразиха притеснения във връзка с Териториалните планове за справедлив преход за областите Стара Загора, Перник и Кюстендил.
По думите на Денков става дума за предварителна информация кои фирми са заинтересовани да инвестират в този регион. Догодина ще бъде открит конкурс. При отварянето на процедурата ще бъдат дефинирани правилата, размерът на националното съфинансиране, обясни Денков. Тази сутрин се чух с Бойко Борисов и мисля, че изчистихме това недоразумение, посочи Денков.
Премиерът каза, че преговорите ще продължат и утре, за да могат да се прецизират текстовете.
Текст - Таня Тодорова, Елена Николова
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет