Гръцка роботизирана проходилка ще помага на пациенти в рехабилитацията и ежедневието им
Учени от Националния технически университет в Атина, по-известен като Атинската политехника, са разработили роботизирана проходилка за хора с двигателни затруднения. Прототипът беше представен в рамките на Солунския международен панаир, който завърши в неделя.
Става въпрос за проходилка за възрастни, която има различни функции, с които се свързва с човека. Има камери отпред и отзад, както и трета камера, която сканира потребителя. С нейна помощ проходилката дава указания за рехабилитационни упражнения, коригира изпълнението им и дава оценка на пациента. Също така роботизираната проходилка обобщава резултатите и ги изпраща на лекуващия лекар, който следи рехабилитацията, разказа пред БТА Йоргос Мустрис от лабораторията по роботика на университета.
Освен това устройството има лазерни сензори, насочени напред и назад. Предният сензор отчита в реално време препятствия пред проходилката и ги избягва. Има и функция „придружаване“. Това означава, че пациентът, обикновено по указания на медицинския персонал, понякога трябва да пуска проходилката и да се опитва да се движи сам като част от процеса на възстановяване. При активирането на тази функция роботът се движи заедно с потребителя пред него, като осигурява възможност във всеки момент пациентът отново да намери опора при необходимост.
Устройството има възможност и да се опита да отгатне намеренията на потребителя съобразно движенията му и с помощта на сензорите за препятствия да изчисли безопасен маршрут.
За пациенти с умствени затруднения проходилката има и функция, с която може да ги заведе в определено помещение, след като в нея бъде въведен план на съответния център за грижи.
Проходилката е дело на широк консорциум от академични звена и бизнес партньори, а разработката е финансирана от гръцка национална програма за иновации. В момента се търси финансиране както с публични, така и с частни средства, за завършване на проекта и подготвянето му за възможно бъдещо производство.
Репортер - Петър Къдрев
Оператори - Петър Къдрев, Владимир Шоков
Монтаж - Валя Ковачева