Комисията за енергиен преход към Консултативния съвет за Европейската зелена сделка разработва сценарии за енергийния преход, съобщиха от Министерския съвет
Комисията за енергиен преход към Консултативния съвет за Европейската зелена сделка разработва сценарии за енергийния преход. Това съобщиха от правителствената информационна служба след среща между премиера акад. Николай Денков, министри от кабинета и ръководствата на синдикатите КНСБ и КТ „Подкрепа“. Тема на разговора бяха Териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони, които са в процес на обществено обсъждане до края на септември т.г.
Сценариите включват моделиране на потреблението на електрическа енергия и на развитието на електроенергийния сектор. Фокусът е върху развитието на нови нискоемисионни мощности и плавен и структуриран преход към декарбонизация, който ще осигури яснота и предвидимост както за индустрията, така и за потребителите на енергия в перспектива до 2050 г., допълниха от Министерския съвет (МС).
Моделирането представя възможните варианти за развитие на съществуващите електроенергийни мощности и въвеждането на нови, за необходимите за това инвестиции, за ефекта върху въглеродните емисии и др. Сценариите ще послужат за изготвяне на пътна карта за климатична неутралност, се посочва още в съобщението.
От кабинета информират, че синдикатите ще участват активно във всички етапи на процеса. Предвижда се поредица от срещи в Министерския съвет в днешния формат, както и на експертно равнище в отделни министерства.
На 9 август стана ясно, че екипите на Министерството на енергетиката (МЕ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) са разработили спешно актуализирани версии на Териториалните планове за справедлив преход за областите Стара Загора, Перник и Кюстендил, съобщиха от енергийното ведомство. След провеждане на широка дискусия със заинтересованите страни по мерките, планирани в тях, плановете ще бъдат официално изпратени към Европейската комисия през септември, така че да бъдат одобрени до края на годината. Това представлява ключово условие трите най-засегнати от енергийния преход региона да се възползват от 1,15 млрд. евро в подкрепа на своята трансформация. Актуализирането на Териториалните планове за справедлив преход е ключова стъпка за успешното осъществяване на ефективна и плавна трансформация на най-засегнатите въглищни региони, беше изтъкнато в съобщението.
Текст - Рени Никифорова
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет