За спасяването на българските евреи разказва радио драматизация на пловдивския журналист Пламен Асенов
Журналистът от Радио „Пловдив“ Пламен Асенов създаде радио драматизацията „Стената на спасението“ по повод 80-годишнината от спасяването на българските евреи. Тя бе излъчена в предаването "Хоризонт до обед" и представи общ поглед към цялата история на събитията от 1943 г.
Драматизацията включва разкази, звукови и музикални ефекти. Опитах се и смятам, че на емоционално ниво успях да свържа темата на музиката и случващото се в разказа, обясни Асенов.
Текстът, по който е направена драматизацията, е създаден от Асенов преди няколко години по поръчка на еврейската общност в Пловдив. Подготовката за написването му е отнела около шест месеца четене на архиви, прослушване на записи, гледане на видео материали и разговори с все още живи участници в събитията.
За събитията преди 80 години Асенов казва, че в Пловдив се получава нещо като „мехур във времето“, защото в цяла България денят е 10 март 1943 г., а в Пловдив все още е 9 март. Това по думите му е така, защото на 9 март се провежда акцията на Димитър Пешев и хората от Кюстендил, около 19:00 часа вечерта вътрешният министър Петър Габровски се обажда на Пешев, че заповедта за депортирането на евреите е отменена и те могат да бъдат спокойни. Това се отнася за цялата страна, но в Пловдив тази конкретна заповед не идва и се действа по предварително разработената схема – влаковете чакат, хората са набелязани, полицията ги събира, разказа журналистът. По думите му Пловдив е единственото място, където е имало реална заплаха за евреите. Чак на 10 март на обед пристига тази закъсняла заповед и пускат евреите, които са събрани в двора на училището предната нощ. Това е детайл от цялата история, който ми се струва интересен, посочи Асенов.
Има много митове по отношение на това какво точно прави пловдивският митрополит Кирил и аз избрах легендата, която гласи, че хората са събрани в Еврейското училище, той отива там, прескача оградата, влиза при тях и ги успокоява, каза Асенов. Това е безкрайно красива история и прескачането на тази стена е прескачане от предразсъдъците към човечността, от липсата на разум и чувства към тях, отбеляза той и допълни, че както в Йерусалим съществува стената на плача, така в неговото съзнание съществува стената на спасението в Пловдив.
Според него много малко се говори, за съдбата на хората, които са помогнали за спасяването на българските евреи, а тя е трагична до голяма степен. Около 80 на сто от тях, може и повече, след 9 септември 1944 г. са унищожени пряко или косвено от комунистическия режим. Онези, които не са директно застреляни след Народния съд, са по затвори, отнети са им правата за адвокатска дейност, да развиват бизнес, изземва им се имущество. Трагична е съдбата на митрополитите Кирил и Стефан, които са вкарани в затвора и над тях са извършвани изключителни издевателства, каза Асенов.
Пламен Асенов е дългогодишен водещ на поредицата „Великите европейци” в ефира на Радио „Пловдив“. Тя представя радио-портрети на значими фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура, социален живот.
Българската телеграфна агенция (БТА) в партньорство с Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф" си поставя задачата с поредица от материали да припомни събитията от миналото и участниците в тях, и да представи значението на спасението и спасителите. България е спасила близо 50 хиляди живота. Според официалните данни на интернет страницата на Изследователския център на Световния център за възпоменание на Холокоста Яд Вашем, в таблицата срещу името на България е записано, че в страната е имало 50 хиляди евреи преди Втората световна война и нула жертви. Единствената държава в таблицата със записани нула жертви е България.
Репортер и оператор - Ирина Шопова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова