Алексей Петров не е участвал във формирането на правителството, единодушни са Николай Денков и Мария Габриел
Всичко, което се изговори за участие на Алексей Петров във формирането на правителството, е пълна измислица, каза премиерът Николай Денков на брифинг след съвещание в Министерския съвет, в което участваха заместник министър-председателят Мария Габриел, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, ръководители на службите за сигурност. Съвещанието беше във връзка със зачестилите тежки криминални престъпления в страната.
Премиерът Денков изрази категорично мнение, че Алексей Петров няма нищо общо и със законодателната и управленската програма. Това са спекулации, които се опитват да създадат негативен имидж, използвайки конкретния случай, каза още Денков и посочи, че е виждал Петров по време на срещи със Съюза за стопанска инициатива, но лично не е говорил с него, както и че в разговорите им с ГЕРБ името му не е споменавано при обсъждането на министрите. Това е измислица, която в момента някой се опитва да използва за политически актив, заяви още премиерът. Ако погледнете говорителите с тази политическа тема - това са същите политици, които се опитват още от първия ден да съборят редовното правителство и да търсят избори или други решения, така че има мотиви, каза министър-председателят в отговор на въпрос кой се опитва да използва темата за политически актив.
Категорично не е обсъждано името на Алексей Петров за директор на ДАНС, каза още премиерът Денков. Никога, по никакъв повод тази или миналата година не е обсъждано изобщо някакво участие на Петров в ДАНС, каза още той.
Двамата с премиера Денков сме тези, които по време на преговорите в детайли знаехме как беше конструирано това правителство - с ясни преговори по отношение на приоритети, по отношение на законодателна програма, на съставяне на правителство, каза Мария Габриел. Тя коментира, че в нито един момент не може да се направи връзка името или присъствието на Алексей Петров да са били част от този процес. Мария Габриел посочи, че не се е срещала с Алексей Петров и уточни, че го е видяла за първи път по време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Поставянето на охрана на Христо Иванов, Атанас Атанасов и Кирил Петков е заради сигнал, който няма нищо общо като мотивация със случая с Алексей Петров, каза още премиерът. Става дума за тема, в която Алексей Петров изобщо не се появява като дейност, допълни той.
Изследват се различни мотиви, включително възможност за отмъщение, за убийството на Алексей Петров, каза още премиерът Николай Денков след съвещанието в Министерския съвет, в което участваха заместник министър - председателят Мария Габриел, представители на МВР и на службите за сигурност, във връзка със зачестилите тежки криминални престъпления в страната.
По думите на Денков има няколко версии, по които се работи. Петров не се е чувствал застрашен, ходел е без охрана на различни места, посочи той. Има различни линии, свързани с неговите позиции в ДАНС, във връзка с бизнес интереси, във връзка с определени престъпления, случвали се през годините, и се изследват различни мотиви за убийството му, включително и за отмъщение, каза премиерът.
Алексей Петров не се е чувствал застрашен, ходел е без охрана на различни места, освен това охраната му не е била от професионалисти, които могат да го предпазят, коментира Николай Денков и посочи, че предстои да се разбере защо е било така. Има следи, по които се работи, но не могат да се представят публично, защото са част от следствените действия, каза още той.
Това, което установихме, е, че засега няма установена връзка между различните убийства, които се коментират по медиите, допълни акад. Денков.
На съвещанието днес са обсъдени мерки, чрез които да се избегнат следващи престъпления. Важно е институциите - МВР, службите и прокуратурата, да ускорят и обогатят обмена на информация, каза още акад. Денков и припомни, че миналия петък МВР и прокуратурата са сключили споразумение за механизъм за обмен на информация за наркотрафика и проблемите с трафик на мигранти. По думите му предстои да се разшири обхватът на споразумението и в него да се включат борбата с корупцията и престъпленията срещу личността. Част от механизма ще бъде и преглед на всички сигнали, свързани с действия или бездействия, които биха могли да възпрепятстват определени разследвания – т.нар. чадъри, каза още акад. Денков. Не създаваме нов орган, а искаме ясни правила за обмяна на информация и обхвата на информацията, добави той.
Един от проблемите на институциите е това, че не работят достатъчно добре помежду си, опитваме да преодолеем тези проблеми, коментира още премиерът. На съвещанието са обсъдени и възможностите за активизиране в пълен обем на дейностите на институциите, свързани с придобиване на изпреварваща информация за подготвяни тежки престъпления. Целта е да има възможност за превантивна дейност, обясни той.
Помолих министър Стоянов да не търпи повече тази ситуация и да подготви доклад с искане за смяна на главния секретар в МВР и този доклад да бъде внесен в сряда на Министерски съвет, да бъде изпратен към президентството. В доклада ще бъдат описани конкретни факти, които изискват смяната да бъде направена, колкото може по-бързо, информира министър-председателят. По думите му днес не е обсъждано кой ще бъде нов главен секретар на МВР. Не сме обсъждали темата за реформа в МВР, добави акад. Денков.
Оръжието, с което е стреляно по Алексей Петров, е установено като калибър, обясни директорът на СДВР Любомир Николов на пресконференцията.
Разпитана е жената, която е била заедно с Петров и е ранена при престъплението, добави той.
Заместник главният секретар на МВР Живко Коцев заяви, че ще се провеждат разговори и последващи разпити с контактите на Алексей Петров, вътрешни и международни, от страна на бизнеса и политическия елит, с цел да се установят мотивите за престъплението. Трябва да съберем достатъчен обем от информация и да направим анализ, добави той.
Нека да оставим службите и екипът, ангажиран в разследването на това убийство, да си свършат работата, посочи вътрешният министър Калин Стоянов.
Във връзка с информация в медии за смъртта на Петър Петров, свързан с казуса „Осемте джуджета“, министър Стоянов каза, че в момента информацията се проверява през консулска служба и Интерпол, като няма отговор засега.
Не можем да говорим за гангстерска война, за усложнена криминогенна обстановка, това показва анализът на МВР с информацията и цифрите, които разполагаме. Това каза министърът на вътрешните работи Калин Стоянов по повод убийството на Алексей Петров, след съвещанието в Министерския съвет.
По думите на Стоянов мотивите за убийството могат да бъдат много и различни, като се изследва голям обем от информация.
Стоянов посочи, че последният месец МВР е работило по четири много тежки престъпления - убийства, като по две от тях, в София, има задържани, по третото - в Цалапица се работи по установяването на местонахождението на извършителя.
Текст - Десислава Пеева, Константин Костов
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет