Министър Богданов изрази надежда производството на кисело мляко да остане запазена марка на България
Надявам се производството на кисело мляко и млечни продукти да остане запазена марка на България. Да откриваме все повече нови пазари и да показваме на света, че страната ни произвежда качествени продукти и че нашите производители са на световно ниво. Това каза министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов при откриването на тазгодишното издание на Панаира на киселото мляко и Фестивала на народните традиции и художествените занаяти в Разград.
Той изрази радостта си, че от 21 години насам Разград поддържа традицията, която не само показва българщината, но и един уникален за България продукт. Продукт, който е доказал своите качества навсякъде по света, който се консумира в много страни на различни континенти. Министър Богданов акцентира и на поредното признание, дошло от Европейската комисия, която във вторник включи млякото ни в списъка на продуктите със защитено наименование за произход. Той добави, че за ръководството на министерството е приоритет да подкрепят българските производители на мляко и млечни продукти да намират нови пазари.
Приветствие към гости, участници и жители на града отправи и зам.-кметът Добрин Добрев. "За мен е чест, че ден след като българското кисело мляко получи необходимото призвание от Европейската комисия честваме 21-то издание на Панаира на киселото мляко - този уникален продукт, който ни е прославил навсякъде по света. Ние, разградчани трябва да бъдем горди, че сме единствените в България, които организираме Панаира на киселото мляко и това уникално събитие, което е и международно, няма аналог в страната“, посочи Добрев.
Зам.-кметът изрази гордостта си, че общината е домакин на това събитие и призова малки и големи да го посетят. "Нека доведем и нашите деца и да им покажем какво е вкусно кисело мляко, да им покажем българските традиции, бит и култура. Нека да ги накараме да заобичат това наше отроче - Панаира на киселото мляко, за да може не 21-то, не 41-то, а 241-то му издание да бъде още по-колоритно, още по-мащабно и да се радва на още по-засилен интерес", добави Добрин Добрев. Той пожела на разградчани, участниците в панаира и на изложителите, да отнесат в сърцата и в домовете си частица от панаира и догодина отново да се срещнат в Разград за най-чаканото културно мероприятие. Зам.-кметът плисна менче с прясно мляко и пожела на добър път на културната проява.
Гости на събитието на централния площад "Независимост" бяха още областният управител Драгомир Златев, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, председателят на Общинския съвет Стоян Ненчев, заместник-кметовете на Община Разград Мирослав Грънчаров, Полина Иванова и Хабибе Расим. На откриването на културния празник присъстваха и официални лица от градовете побратими на Разград от румънския Кълъраш и турските Авджълар и Одунпазаръ. Официалните гости и домакините получиха по една капанска китка за "добре дошли", а всички присъстващи на панаира бяха посрещнати с топла питка.
Хореографът Румен Иванов и танцьори от Датски танцов ансамбъл "Лудогорче" пресъздадоха картината на старите панаири и пренесоха присъстващите някъде в миналото.
По традиция след официалното откриване малки и големи от близки и далечни краища на света се хванаха на кръшно българско хоро.
Програмата от първия ден на форума продължи с конкурс за най-добър производител на млечни продукти под надслов "Баш Майстор". В него ще участват 12-те производители на млечни продукти от региона, а победителите ще бъдат определени от експертно жури, но и публиката ще има право да избере своя любимец. Тази вечер ще бъде избрана и Кралицата на Панаира на киселото мляко. Победителката и двете й подгласнички ще поведат дефилето на художествените колективи към сцена "Ларго" на площад "Момина чешма", където с ритуал "Добре дошли, приятели!" започна концерт на състави от Турция, Хавай и Индия, както и на Танцово студио "Елбетица" към Центъра за работа с деца - Разград и Танцов клуб "Абритус" към Народно читалище “Бузлуджа 2010“.
Репортер - Садет Кърова
Оператор - Красимир Михайлов
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова