България и Гърция са стратегически партньори по отношение на енергийните и транспортните коридори, заяви премиерът Николай Денков
Имахме позитивни и конструктивни разговори, тъй като България и Гърция са стратегически партньори по отношение на енергийните и транспортните коридори север-юг. Това заяви пред журналисти премиерът Николай Денков, който се завърна от еднодневно посещение в Атина, Гърция, където имаше разговор с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис.
Концесии на пристанищата в Кавала и Александруполис
„Беше важно за нашата държава да видим доколко можем да се включим в концесиите на пристанищата в Кавала и Александруполис. По отношение на Кавала, предстои подписване на договор на гръцката държава с концесионера и ясно е заявено съгласие България да се включи в тази концесия. Изходната точка за преговори е 20% участие на България. Това е независимо от терминалите за втечнен газ, а е за самото пристанище. Предстои в следващите месеци да има развитие по темата“, обясни Денков.
Премиерът подчерта, че за пристанището в Александруполис на този етап концесията е спряна, но ако отново бъде открита, България ще може отново да заяви своя интерес.
Газови връзки
„Връзките са изградени. Миналата година Гърция изигра ключова роля, когато беше спрян газът от „Газпром“, за да можем без прекъсване да захраним нашата икономика и битовите потребители. В момента се работи усилено към увеличаване на интензитета на газа, който може да се подаде. В момента това се прави чрез поставянето на нови компресорни станции. Това позволява не само България да бъде захранена, но и да може да се пренася газ към съседни страни, на север и на запад от нас“, коментира Николай Денков.
По думите на премиера от гръцка страна е заявен интерес към разширението на българското газохранилище в Чирен, за да могат срещу заплащане да ползват допълнителни обеми. Денков съобщи, че от Гърция е проявен интерес и към евентуално изграждане на нови реактори в АЕЦ „Козлодуй“.
Тръбопровод Александруполис – Бургас
Тръбопроводът Александруполис – Бургас и възможностите за внос нефт за захранване на рафинерията е бил още един от акцентите на разговорите между премиерите на България и Гърция.
Развитие на железопътните линии
Развитието на железопътните линии също е сред обсъждането на срещата теми, подчерта премиерът.
„Едната е към Кулата, другата – към Свиленград. Имаше проблеми с техническото състояние на гръцките железници. В момента вече се работи и това би позволило да се пренасят повече товари“, каза той.
Пожарите в Гърция
Примерът подчерта, че на срещата му с Кириакос Мицотакис е обсъждана и ситуацията с пожарите в южната ни съседка. По думите на Денков гръцката страна е изразила благодарност за помощта от България, която е изпратила първо 20, а след това още 50 пожарникари.
В състава на българската делегация при днешното посещение са били също министърът на финансите Асен Василев, министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейкoв и министърът на енергетиката Румен Радев.
Датата 24 май е най-светлият празник, който обединява всички, каза министър-председателят. Предложението 24 май да стане национален празник предизвика коментари сред политическите сили. Идеята беше оповестена вчера от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), съвместно с инициативата „Правосъдие за всеки“, при представяне на проект за промени в Конституцията.
Премиерът посочи, че няма никакво съмнение, че 24 май е най-подходящият ден за национален празник. „Коя е групата в България от обществото, която би възразила срещу това, че 24 май е светъл празник за всички нас? Аз не знам такава група“, коментира Денков.
По думите му 24 май е празник, който не ни вторачва само в миналото, както са доста от празниците, а прави по хармоничен начин прехода от миналото към бъдещето. 24 май е започнал с Възраждането, Просвещението, ограмотяването на българското население, но вече в него влагаме съвсем друг смисъл - българската култура с нейните световни постижения, с това, с което се гордеем, каза още премиерът. Не виждам причина да се откажем от идеята, заяви Николай Денков.
Говорим за промяна в Конституцията, която се взема с много голямо мнозинство - 160 или 180 народни представители, а те представляват техните гласоподаватели, отговори Денков на въпрос дали не трябва да бъде проведен референдум и гражданите да решат кога да е националният празник на България. Премиерът обясни, че ако бъде събрана достатъчна подкрепа сред депутатите за промяна в основния закон, ще бъде представително за мнението на обществото.
Статутът на служебните кабинети има смисъл, ако те осъществяват прехода от едно редовно към друго редовно правителство, смята министър-председателят. Според него през последните две години се е видяло, че ако има поредица от избори, един човек има целия контрол върху държавата, защото назначава правителство и няма Народно събрание, което да осъществява контрол. Могат да бъдат сменени кадри на всички нива и това създава ситуация, която не е предвидена в Конститицията - един човек да управлява цялата държава, коментира Денков. Идеята да бъде преминато към друг начин на предаване на властта от едно редовно към друго редовно правителство е, за да бъдат избегнати подобни ситуации, при които няма контрол от Народното събрание, обясни премиерът. Той посочи, че формата на служебни кабинети в България е изключение в света.
Хората не трябва да се плашат. Няма опасност за България и причината е, че ние сме членове на НАТО, а Русия няма да посмее да нападне държава член на НАТО, защото знае какъв ще бъде отговорът. Това заяви Николай Денков в отговор на въпрос, свързан с думите на депутата от руската Дума Пьотр Толстой за българското Черноморие.
„Пьотр Толстой не за първи път отправя провокации към България. Вероятно бихме ги подминали, ако той не беше депутат. Той е в рамките на институционалното представителство и правейки тези изказвания, минава граници, които не са приемливи. Ще говоря с Министерството на външните работи. Смятам, че трябва да се даде ясен знак, че това са неприемливи изказвания. На посланик Митрофанова трябва да ѝ бъде предадено това съобщение. Аз не смятам, че тя трябва да бъде обявена като персона нон грата заради едно такова изказване. Все пак то не е нейно“, коментира Николай Денков.
„Не трябва да се подаваме на провокации“, призова още министър-председателят. Според Денков голяма част от подобни изказвания се правят за вътрешна употреба пред руската публика.
Народният представител от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Ивайло Мирчев призова вчера Външно министерство да привика руския посланик за обяснения заради изказване на заместник-председателя на руската Дума Пьотр Толстой, че българското Черноморие било руско и че след Украйна, България и Румъния били следващите.
Текст - Иван Лазаров, Николай Трифонов
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет