Тестове за пространствената памет могат да помогнат за ранна диагностика на рискови пациенти за болестта на Алцхаймер
Мисленето и съзнанието са Свещеният граал за учените, които изследват мозъка. Това каза пред БТА проф. Джон О’Кийф, отличен с Нобелова награда за физиология/медицина за 2014 г. заедно с Мей-Брит Мозер и Едвард Мозер за откриването на “клетките, които образуват навигационна система в мозъка”.
Проф. О’Кийф бе сред участниците в 72-рото издание на Среща на Нобелови лауреати в Линдау, Германия, в края на юни.
В лекцията си на форума той разказа накратко професионалния си път – често на кръстопът и пред избор коя посока да поеме, като начин да обясни откритието си – навигационната система на хипокампуса. Роденият в САЩ изследовател, който от десетилетия живее и работи в Юнивърсити колидж в Лондон, Великобритания, е завършил класическо училище, но по думите му не успял да научи латински и не запомнил почти нищо от историята на Древна Гърция. Продължил образованието си в университет в инженерна специалност, но постепенно осъзнал, че се интересува повече от психология и философия и често си задавал въпроси, свързани с дейността на мозъка. Така се озовал на кръстопът – дали да завърши образованието си и да стане авиокосмически инженер, или да потърси начини да изследва мозъка.
Избира втората възможност и записва Сити Колидж в Ню Йорк. По това време нямаше специалност невробиология, затова преминах през всички възможни курсове, каза изследователят, който е роден през 1939 г. След като завършва бакалавърска степен в колежа в Ню Йорк, той заминава за Канада, където се дипломира като магистър и впоследствие като доктор по психология в университета Макгил. Там още първата година започва да работи с Бренда Милнър, доайен в областта на невропсихологията.
Работата му в края на 60-те години на миналия век върху реакциите на мозъците на мишки на стимули от околната среда предизвиква критики от страна на колегите му. Казах си – нека забравим от какво се интересувам, да видим какво е интересно на клетките, да проследим как се държат в нормалния всекидневен живот на плъха. Всички, работещи в сферата на физиологията, казаха, че съм луд и ще съсипя кариерата си, разказа О’Кийф в лекцията си. Той обаче открива клетки в хипокампуса, които се задействат, когато животното попада на определено място и после доказва, че тези клетки създават спомена за определени места и така помагат за ориентирането в пространството. Сред последните достижения на проф. O’Кийф и екипът му е откриването след множество експерименти, че клетките в хипокампуса създават векторно поле, насочено към предварително планирано място. Това е прецизиране на разбирането на навигационната система на мозъка, намираща се в хипокампуса.
Проф. О’Кийф разговаря в Линдау със специалния пратеник на БТА Антоанета Маркова за напредъка в изследването на тази навигационна система, за практическото приложение на научните му открития от последните десетилетия и за разбирането на мисленето и съзнанието.
Репортер - Антоанета Маркова