Успешно бяха изградени фундаментите на новия лабораторен блок на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“
Завърши процесът по изграждането на фундаментите от бетон на новостроящия се лабораторен блок на българската антарктическа станция „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън. За четири дни строителният екип на родните полярници и екипажът на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, който също е част от 31-вата българска експедиция до Ледения континент, успяха да положат 17 фундаментни стъпки.
Бъдещата едноетажна сграда ще се издига върху общо 32 фундаментни стъпки от бетон. От тях общо 15 бяха изградени по време на 30-ата антарктическа кампания.
Фундаментните стъпки са с еднакво сечение – метър на метър, докато височината им варира според котата на терена (бел. ред. местоположението на новия блок е на Песяков хълм, където теренът е неравен). Във всяка фундаментна стъпка има минимум 75 метра арматурно желязо, което означава, че на мястото на строежа са качени общо около 2400 метра от него.
Основните предизвикателства при построяването на фундаментите в антарктическа среда произтичат от многобройните цикли на замръз – процес, в който водата преминава циклично от течно в твърдо агрегатно състояние, като се разширява и нанася щети във втвърдения бетон, химическата агресия от близостта до морето, както и геометрията на бъдещата сграда, която е проектирана да се самопочиства от натрупващи се преспи. Това обясни пред БТА Олег Василев от Българския антарктически институт, специалист по проектиране на бетонови състави, физик и участник в 31-вата българска експедиция до остров Ливингстън.
Новострощото се съоръжение ще разполага с три броя лаборатории, дневна част с място за презентации, библиотека, сектор за почивка, работна зона, четири спални с по две легла, две бани, както и необходимите складови и технически помещения.
Репортерът на БТА Константин Карагьозов е единственият представител на медиите, който пътува с кораба "Св. св. Кирил и Методий" и в двете посоки, като придружава българската експедиция по време на целия престой на Антарктида. Всички медии могат да ползват със свободен достъп рубриката "България - Антарктида - корабният дневник на БТА".
Репортер и оператор – Константин Карагьозов
Монтаж – Емил Граничаров