Близо двеста деца пресъздадоха традициите в първия ден на „Кукерландия“ в Ямбол
Близо двеста деца пресъздадоха традициите в първия ден на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“ в Ямбол. На сцена в центъра на града те показаха какво са научили за маскарадната обредност. В детския празник „Аз съм кукерче“ се включиха деца от общините Ямбол и Тунджа, които са организатори на фестивала. „Благодаря ви, мили деца, че спазвате и обичате българските традиции и обичаи. Те ни отличават от другите народи, свързват ни с нашите предци и пазят нашата същност и идентичност“, обърна се към малките кукери заместник-кметът на Ямбол Енчо Керязов.
Началото на четиридневния фестивал е под знака на приемственост на традициите. Докато малките кукери раздрънкваха хлопки, местни майстори-занаятчии демонстрираха изработването на кукерски одежди. Сред тях е и Живко Желязков от тунджанското село Могила, който над 30 години изработва характерните за този край зооморфни маски. Първата му маска е била глава на овен. За щастие занаятът е наследил и неговият син, но не винаги има кой да „поеме щафетата“, сподели за БТА майсторът занаятчия. „Подобна маска се прави за около месец. Необходимо да отделиш поне пет-шест часа на ден. Повече не може, защото е изморително и започват да ти изтръпват пръстите на ръцете. Занаят се краде, не се учи. Важно е да пазим традициите, защото те са останали от нашите прадеди и продължават до ден днешен“, каза Живко Желязков.
Радостин Петров от тунджанското село Хаджидимитрово пък изработва кукерски герданета от пъстроцветни синци. Споделя, че се е научил сам, като в народната приказка - „повикал неволята“. Показва и първото изработено от него преди 10 години гердане. „Сам се запалих по занаята, тъй като тогава нямаше откъде да си подсигурим кукерски одежди. Реших сам да си направя гердането за кукерските игри. Много труд коства, не всеки иска да се занимава с тези занаяти. Вярвам обаче, че ще успеем да ги съхраним сред подрастващите“, каза Радостин пред БТА.
Официалното откриване на 24-ото издание на „Кукерландия“ е утре вечер – с гайди, заря, огнен спектакъл и кукерско шествие с над 700 участници от всички възрасти. Кулминацията на фестивала ще е през двата почивни дни, когато са състезателните дефилета на две сцени в градския парк на Ямбол.
Репортер и оператор - Мира Безус
Монтаж - Габриела Теллалова