Четирима учени участват в последната група на 31-та Национална антарктическа експедиция, която отпътува днес от София
Последната група на 31-та Национална антарктическа експедиция, в която има четирима учени, отпътува тази сутрин от Терминал 2 на Летище София.
В нея са включени мениджърът по логистиката на Националния център за полярни изследвания Драгомир Матеев, микробиоложките доц. д-р Петя Орозова и гл. ас.д-р Снежана Русинова-Видева, ихтиологът доц. д-р Тихомир Стефанов, почвоведът д-р инж. Чавдар Желев, логистикът-строител инж. Невян Симеонов и логистикът-полеви асистент Александър Недялков.
Ръководителят на групата Драгомир Матеев отбеляза пред БТА на летището, че в групата са учени, чиито проекти са финансирани в последната сесия на Центъра за полярни изследвания. Основните задачи, които стоят пред нас, са да изпълним максимално научната програма и да приключим с изграждането на основите за новата лаборатория, както и да зазимим базата, така че да може догодина, когато пристигнем в следващия сезон, да може тя да работи нормално.
Както БТА писа, биолозите, които участват в експедицията, ще уловят и транспортират в специален контейнер живи екземпляри от куриозната ледена риба с бяла кръв и други интересни представители на антарктическата морска фауна, които ще бъдат изложени в аквариумите на експозицията на Пловдивския природонаучен музей.
Последната група ще лети с гражданска авиация по маршрута София – Амстердам – Сантияго де Чили – Пунта Аренас. В Пунта Аренас, чилийско пристанище на брега на Магелановия проток, групата ще се качи на специален полет със самолет, нает от португалската антарктическа програма, специално за логистична подкрепа на програми от други държави, до съседния на остров Ливингстън, остров Кинг Джордж. Там ще ги очаква българският научноизследователски кораб - НИК 421 “Св. св. Кирил и Методий”, за да ги откара, заедно с испански полярници, до о-в Ливингстън, където са разположени българската антарктическа станция “Св. Кл. Охридски” и испанската станция “Хуан Карлос I”.
Очаква се корабът НИК 421 да пристигне на базата на 13 вечерта или на 14 сутринта, разказа вчера пред БТА проф. Пимпирев. Той отбеляза, още, че последната група, която днес отпътува от София, ще пристигне в българската база вероятно около 18 февруари, в зависимост от времето.
Ученият определи експедицията до този момент като изключително успешна. Положително, според него, е и първото историческо плаване, което българският научноизследователски кораб прави. Той вече наближава към нос Хорн, така че му предстои влизане в пролива на Дрейк, каза Пимпирев и отбеляза, че плавателният съд и екипажът му са се справили отлично с този дълъг път. Имаше много изказвания от рода на “продънено корито”, хейтваха по негов адрес какво ли още не още, а се оказа, че това е един стабилен кораб, който беше посрещнат, както и нашите полярници, като герои в Мар дел Плата, посочи още професорът.
Пимпирев разказа още, че минавал през пролива Дрейк поне 40 пъти, докато сега почти всички, които пътуват нататък, ще минат за пръв път. “Ако уцелиш лошо време, преминаването е тегаво, но някой път е тихо. Зависи. Но все пак те имат много точни метеорологични прогнози. Следят се непрекъснато. На борда има един опитен аржентински капитан, който фактически също е от помощ за преминаването на Дрейк и после, разбира се, не е само Дрейк. Дрейк ще се мине”, каза проф. Пимпирев и допълни, че условията в морето около Ливингстън и Южношетлъндските острови са много сложни. Това са води с ледени блокове, доста по-различно е отколкото да плаваш в Атлантическия океан, каза още ученият.
Той отбеляза, че като ръководител на експедицията всеки ден поддържа връзка както с кораба, така и с учените на ледения континент.
Проф. Пимпирев напомни, че българската база на ледения континент бе открита в началото на декември и за това време се свърши огромна по обем главно научна работа. “И в момента имаме учени, които работят на полярната ни база. Те са вече два месеца и половина там”, каза ръководителят на експедицията. Той уточни, че когато нашият кораб “Св. св. Кирил и Методий” стигне до базата, ще остане две седмици там и след това ще тръгне обратно към България. Така експедицията ще завърши през първата половина на март.
Оператор - Цветомир Петров
Монтаж - Валя Ковачева