Брифинг на представители на работодателски организации след среща със служебния премиер Гълъб Донев
Доволни сме от досегашното сътрудничество със служебния кабинет, надяваме се то да продължи и за в бъдеще. Това заяви на брифинг в Министерския съвет Цветан Симеонов, председател на Управителния съвет на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
Като „добър сигнал“ Симеонов определи днешната среща при служебния премиер Гълъб Донев, на която представители на работодателски организации обсъждаха с министър-председателя ценообразуването при хранителните стоки и възможностите за намаляване на инфлацията.
„Оценяваме високо, че беше продължена мярката за компенсациите. Отново напомнихме на правителството, че това са компенсации, а не помощи, защото тези пари са взети веднъж от бизнеса чрез цената на тока от борсата. Мярката е до края на март и трябва да се помисли за начин да се продължи. Дискутирахме възможни диференцирани подходи по отношение на компенсациите“, коментира Симеонов.
Той посочи, че сред обсъжданите на срещата теми са били още Планът за възстановяване и устойчивост, инфлацията, както и влизането на страната ни в еврозоната, за което Симеонов обяви пълна подкрепа от страна на бизнеса.
Във връзка с цените на някои стоки Цветан Симеонов смята, че регулаторните органи трябва да бъдат по-активни.
„Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията малко повече да проявят активност, защото в обществото се налага чувството, че се касае за картелни практики при някои стоки. Да си свършат работата и да проверят дали това е така“, призова той.
„Корупционните практики в България са ограничили своето присъствие, това е полезно за другата голяма цел – влизането ни в Шенген“, каза още Цветан Симеонов.
Предстои всички заедно да работим по овладяване цените на хранителните продукти, което в момента е ключово за потребителите. Това каза Васка Бакларова, председател на Съюз за стопанска инициатива (ССИ).
От ССИ са внесли приоритетните области за действие за тази година. Със служебното правителство имаме вече добре установени практики на взаимодействие. Ще изготвим съответните стратегии, в работни групи, в направленията: приемането на България в Шенген, приемане на еврото и приемане на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Трябва да бъдат разгледани редица политики, които страната ни трябва да предприеме, но изключително важно в момента е да се справим с икономическата криза, така както към момента са овладени цените на тока, на горивата, добави Бакларова.
По думите й основните повишения на индекса на инфлацията идват от хранителните продукти. Така че тук предстоят работни групи, с които да успеем да наложим мерки, с които да се ограничат неправомерно повишените цени, каза още председателят на ССИ. Според нея най-големите разходи на домакинствата към момента са за хранителни продукти.
Тя посочи, че на срещата е разискван и Планът за възстановяване и устойчивост, и програмите, които предстои да бъдат стартирани в следващите три месеца.
За ССИ, който представлява малкия и среден бизнес, е изключително важно да започне и процесът по дигитализация – над 3 млрд. лева, които са планувани за периода 2021 г. - 2027 г.
Час по-скоро трябва да бъдат стартирани програмите по Плана за възстановяване и устойчивост, за да може бизнесът да има време да реагира, да дигитализира своя бизнес, за да има европейско представителство и конкурентоспособност, добави Бакларова.
Тя добави, че са обсъдени законите във връзка със Зелената сделка и какво трябва да направи бизнесът, за да има в следващите пет години добре развита зелена икономика.
Потвърдихме като приоритет на приоритетите за работодателските организации влизането на страната ни в Еврозоната на 1 януари следващата година, защото не просто вярваме, а знаем, че това ще подобри бизнес климата, икономическия ръст, а оттам и стандарта за живот на хората. За целта обединяваме усилията си в борбата срещу инфлацията. Това заяви на брифинга Васил Велев, председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Велев посочи, че добри резултати е дала програмата за компенсиране на високите цени на електроенергията за бизнеса и прогнозира, че това ще доведе до „естествен спад на цените“ на стоките.
„Чакаме естествения ход на нещата. Те ще паднат, когато произведените стоки през януари стигнат до магазина“, коментира Васил Велев.
Той подчерта, че по време на срещата е декларирана подкрепа за "осветяването" на недобрите търговски практики.
Текст - Иван Лазаров, Рени Никифорова
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет