Музиката и поезията на Вивалди звучат в спектакъла „Венецианският майстор“
Поезия, вокална и инструментална музика на Вивалди звучат във „Венецианският майстор“. Това е най-успешният концерт на камерния оркестър "Митонисимо" и представлява една много пъстра картина на творчеството на композитора – в неговия пълен обем, казва пред БТА диригентът Огнян Митонов.
По думите му съчетанието между познато и непознато, между инструментално и вокално, прави този проект успешен. Следващият концерт е на 15 декември във Военния клуб, София.
„Концертът е нетрадиционен заради съчетанието на абсолютно всички стилове музика, които Вивалди е писал. Това са концертите за цигулка, концерт за кларинет, арии от опери, оратории и мотети, писани по библейски псалми“, казва пред БТА сопраното Гиргина Гиргинова. „Публиката, която вече я гледала този концерт, казва, че минава като миг. Музиката на Вивалди носи тази свежест, тази младост и тази красота, и хармония, която обогатява хората, включително е много подходяща и за деца“, допълва тя.
„Относно изпълнението на ариите, те са изключително технични, доста трудни. Най-добрата изпълнителка в световен мащаб на тази музика е Чечилия Бартоли, тя е мой модел и образец“, разказва сопраното.
Най-известното му произведение – „Четирите годишни времена“, при нас се изпълнява по нетрадиционен начин, казва Огнян Митонов. Всяка от четирите солистките е от състава на оркестъра и изпълнява различен сезон, което дава пъстрота, както е и в природата, разказва диригентът. Освен това, по време на концерта се четат оригиналните сонети на Вивалди, които той е написал преди сътворяването на музиката.
Солисти са Цветелина Коцева – мецосопрано, Роберта Матели – мецосопрано, и Гергина Гергинова – сопрано. Солистите на цигулката са Доротея Димитрова, Ефтима Евтимова, София Ванчева и Ралица Петкова.
„Този концерт стилистически е издържан в епохата на Вивалди. Много приятно е, че колегите от оркестъра свирят през цялото време и в един момент всеки излиза и изсвирва по един сезон. Обичайно се прави така, че един човек да свири всичките сезони. Мисля, че това създава е много интересно и за публиката“, коментира пред БТА Ралица Петкова.
„За мен този концерт е едно невероятно предизвикателство. Обожавам музиката на Вивалди, тя е универсална. Изобщо, бароковата музика е универсална. Неслучайно я наричат джаза на класическата музика. Защото позволява много импровизации, дори е било препоръчително. Динамиката и спокойствието на бароковата музика са по-различни от последващите периоди – класически, романтичен“, разказва пред БТА София Ванчева.
„Специфичното за епохата на Вивалди е, че тогава инструментите са били по-различени от съвременните. Аз лично ще изсвиря една част с бароков лък, който е извит под формата на дъга. И това наистина пресъздава друга епоха, един по-равен, изчистен, красив звук – преди романтичната музика да навлезе с всичките технически и стилистически нейни похвати“, допълва Ралица Петкова.
Тя припомня един не много известен факт от биографията на Вивалди – той е бил свещеник, наричали са го червенокосият абат, защото е бил червенокос, а голяма част от неговите произведения са създадени за различни инструменти.
Автор – Даниел Димитров
Оператор – Любен Младенов
Монтаж – Валя Ковачева